Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Crkva Dubara Čvorovića

Lokalitet crkve Dubara Čvorovića je u Dubravi, koja je 15 kilometara udaljena od Nikšića. SAam lokalitet je dobio naziv po crkvi koju je Marko Čvoro sin vojvode Đuraša sagradio sa sinovima 1510. godine.

U pitanju je bio jedinstveni stil gradnje, od dubovih cerovih greda i po tome je ova crkva dobila naziv. Crkva je srušena 1711. godine u turskoj najezdi na Župu, a obnovljena 2019. i posvećena je začeću Jovana Krstitelja, u znak sjećanja na 34 Župljanina poginula na Glasincu. Crkva je obnovljena od tradicionalnih materijala kamen-drvo, a na freskopisu je prikazana i predaja crnogorskog krstaš barjaka od strane Petra I Petrovića Stevanu Radovu Čvoroviću 1796. godine na Krusima.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Scroll to Top