Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

DMEN i Župa u srcu započeli projekat

Danas je u Poslovnom centru Tehnopolis održana konferencija za štampu povodom otpočinjanja projekta “Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost” kojeg u sklopu ALTER projekta sprovode Društvo mladih ekologa i Župa u srcu. ALTER peojekat finansira Evropska unija, a sprovodi Mreža za ruralni razvoj Crne Gore.

Konferenciji su prisustvovali ispred Mreže za ruralni razvoj Crne Gore Đorđije Brkuljan, predstavnik Društva mladih ekologa Miodrag Karadžić i predstavnik organizacije Župa u srcu Jovo Radulović.
Đorđije Brkuljan je dao informacije o projektu ALTER koji se implementira u državama Balkana. Tako je u Crnoj Gori i Mreža za ruralni razvoj u sklopu ovog projekta raspisala poziv za subgranting. Nakon selekcije odabrana su 2 projekta za finansiranje u iznosu od po 17000 eura.
Miodrag Karadžić je kazao da će se projekat “Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost” sprovoditi 9 mjeseci. Kako je Karadžić kazao opšti cilj projekta ”Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost” je: Doprinijeti razvoju ruralnih oblasti u Crnoj Gori.
Specifični ciljevi projekta su: Stvaranje boljih uslova za organizovanje lokalnih grupa koje će kreirati razvoj ruralnih oblasti i povećanje atraktivnosti i stvaranje nove vrijednosti ruralnih područja
 
Kako je naveo Jovo Radulović iz organizacije Župa u srcu projekat “Aktivne ruralne zajednice za bolju budućnost” planira sprovođenje inovativnih aktivnosti koje će imati, kako se nadaju, značajne rezultate za bolje organizovanje ruralnih zajednica i njihovu pripremu za fondove Evropske unije.
Osim izrade vizuelnog identiteta koji će osigurati bolju vidljivost i promociju aktivnosti projektom je planirano promovisanje koncepta Leader koji je u Evropi dao značajne rezultate u ruralnim sredinama, a koji u Crnoj Gori tek počinje. Projektom će se promovisati rad prošle godine osnovanog Savjeta za održivi razvoj Župe, koji bi u bliskoj budućnosti bio kostur za osnivanje jedne od Lokalnih akcionih grupa u ruralnom dijelu Nikšića, odnosno LAG-a kao tijela za implementaciju Leader programa.
Projektom je predviđeno da ovaj potencijalni LAG izradi i pilot Strategiju razvoja Župe koja će u budućnosti poslužiti i ostalim ruralnim oblastima u procesu formiranja LAA-a i izrade Strategije razvoja za oblast djelovanja te grupe.
Za članove ove grupe će biti organizovano i studijsko putovanje sa ciljem boljeg sagledavanja primjera dobre prakse u drugim aktivnim zajednicama u Crnoj Gori.
“U cilju promocije ruralnih oblasti i samih LAG-ova projektom je predviđena izrada dokumentarnog filma koji će nadamo se poslati jasnu sliku neophodnosti aktivnijeg djelovanja samih građana u ruralnim oblastima Crne Gore.” naglašava Radulović i dalje dodaje:
“Kako su ove dvije organizacije koje sprovode projekat uvidjele evidentan problem da na jednom mjestu nemamo jasno prezentovane resurse ruralnih zajednica, ali i aktera razvoja u njima, počev od nevladinih organizacija, udruženja, aktivnih pojedinaca i proizvođača to smo projektom planirali izradu Mape resursa ruralnih oblasti Nikšića. Ova mapa će biti pilot projekat za kreiranje sličnih publikacija i u ostalim gradovima Crne Gore kako bi svi akteri kreiranja razvoja na jednom mjestu imali sve potrebne informacije”.
Projektom je predviđena i svojevrsne promocije ruralnih zajednica. U sklopu ovog je planirana biciklistička trka za profesionalce i amatere kako bi se kroz 23 kilometra staze promovisale prirodne ljepote Župe.
Organizovanje Dana ruralnih zajednica je aktivnost koja ima pretenziju da se organizuje tradicionalno svake godine. Ova manifestacija će podrazumijevati izložbu domaćih proizvoda, suvenira, prezentaciju lokalnih turističkih domaćinstava, lokalnih udruženja, a biće upotpunjena muzičko scenskim sadržajima.
 
“Još jedna aktivnost koja će nadamo se na pravi način promovisati ruralne oblasti je i dvodnevna slikarska kolonija koja će se dva dana održavati u Župi. Planirano je učešće 10 slikara, a sa izrađenim radovima će biti organizovana i aukcija, pa ćemo nadamo se uspjeti napraviti od tih sredstava i donaciju računarske opreme za lokalnu školu u Župi.” kazao je Radulović.
Projektom se još planira i organizovanje konferencije uz učešće predstavnika državnih i lokalnih institucija Opštine Nikšić i potencijalnih faktora razvoja iz ruralnih oblasti. Konferencija će se realizovati kroz prezentaciju razvojnih programa za 2019. godinu i raznih vidova podrške koji već postoje u državnom i lokalnom budžetu za lokalne proizvođače. Na konferenciji će se prikupiti i prijedlozi za poboljšanje programa podrške za 2020. godinu. 
Sve ove aktivnosti, kako je zaključio Radulović, će pratiti i javno zagovaranje o nekoliko značajnih problema sa kojima se suočavaju ruralne zajednice u Opštini Nikšić, pa se organizatori istih nadaju da će imati aktivan pristup svih odgovornih za njihovo jačanje.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top