Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Folklorom promovišu Župu

Njihovim nastankom 9. januara 2012. godine Župa je dobila sasvim novo lice i novu vrijednost. Osnivanjem KUD Župa koliko je bilo dobro za promociju Župe, još bolji efekat je imalo na društveni život župske djece nudeći im druženje, zabavu, putovanja takmičenja i uspjehe. Međutim, koliko je taj put bio uspješan toliko je bio i težak. Prisjećajući se početaka naša sagovornica Slavka Lončar, izvršna direktorica ovog udružanja kaže da su sa radom i prvim probama folklora počeli od sredine marta 2012. godine, jer su zbog vremenskih uslova bili primorani da probe odlažu.

‘’Zbog sve većeg napretka tehnologije a u uslovima savremenog načina života, kretanje odnosno fizička aktivnost postaje sve manje prisutna kod djece. U želji da djecu animiramo i motivišemo, došli smo do ideje za osnivanje folklorne sekcije.’’ u razgovoru nam kaže Slavka.

Da sreća prati hrabre pokazano je i u ovom slučaju. Probe su nakratko izvođene u Domu omladine u Carinama, nakon čega za probe počeli koristiti salu OŠ,,Dušan Bojović”. Na samom početku u grupi je bilo uključeno oko 20-tak djece osnovno-školskog uzrasta, a broj djece je rastao iz probe u probu.

Problem koji je od početka pratio KUD Župa bilo je nepostojanje dovoljno finansijskih sredstava da bi se obezbijedile nošnje za članove KUD-a.

‘’Koliko je teško obezbijediti nošnju, znaju samo oni koji se bave ovim poslom. Kreditno smo se zadužili kako bi sašili nošnju, pošto nam je to bilo najpovoljnije, jer o kupovini nošnje nijesmo mogli ni pomisliti.’’ Najveći problem kod svih kod svih koji se bave ovim poslom, a koji nemaju finansijsku pomoć jeste nošnja. S obzirom na to da imamo veoma talentovanu djecu, kako za pjesmu tako i za igru, nije lako obezbijediti nošnje za sve članove i za sve koreografije koje uradimo. Za sada imamo djelimično kompletirane dvije nošnje, ali kako djeca rastu to je nemoguće sve uklopiti.’’, napominje Slavka.

U nedostatku nošnje odnosno nekih djelova nošnje u susret su im izlazili iz JU,,Zahumlje”, sa kojima po Slavkinim riječima imaju veoma dobru saradnju.

Sjećajući se svog prvog nastupa u Domu omladine u Kutima, na kom su gosti bili i neki od poznatih guslara iz Nikšića i okoline, Slavka kaže da je taj prvi koncert dobio na kvalitetu. ‘’Koncert je bio i više nego uspješan, mještani su bili oduševljeni nastupom naših članova, a pogotovu onih najmlađih. Potvrda svega je ta da je već na sledećoj probi došlo više od 10 novih članova.’’

Od samog početka KUD i župska djeca su kuburila sa problemom prostora, gdje će izvoditi probe i odakle će svojim igrama donositi slavu Župi. Od neuslovnih seoskih domova došli su do školske sale OŠ,,Dušan Bojović”. Od jula 2012.god. do juna 2015. godine KUD je uložio i sredstva da bi ovaj prostor bio bar malo uslovan, međutim po riječima izvršne direktorice KUD-a saradnja sa školom se prekida iz njima nepoznatih razloga i KUD biva prinuđen opet da luta i traži svoj krov nad glavom. Ovog puta u skladištu ZZ Župa.

Po Slavkinim riječima ‘’sadašnji uslovi za rad su dosta solidni, s obzirom na to da nema bolje i da se radi o magacinskom prostoru Zemljoradničke zadruge, u kojem nema mokrog čvora kao i nedostatak dnevne svjetlosti,  jer prostor u kome izvodimo probe nema niti jedan prozor. Uložili smo dosta naših sredstava kako bi taj prostor bio u finkciji i prigodan za aktivnosti koje se tu izvode.‘’ Ipak na osnovu priče naš sagovornice taj prostor je koliko toliko doveden namjeni, ali problem i dalje postoji i ‘’visi’’ nad glavama svih članova KUD-a.

Jedan mali broj Župljana još uvijek ne prepoznaje značaj ovog udruženja i misiju KUD Župa, a to je očuvanje kulturne baštine, učenje običaja i kulture svog kraja i razvoj zdravstvene kulture, kako bi se fizičke aktivnosti ugradile u svakodnevni način života djece, istovremeno gledajući na KUD i njegov rad sa podozrenjem mjereći da li se i koliko igra koje kolo, nosi koja nošnja, istovremeno ih osporavajući na svakom koraku.

Ipak kako Slavka kaže: ‘’na sreću KUD-a roditelji oko šezdesetoro uključene djece veoma cijene i shvataju značaj našeg postojanja. Sa njima imamo veoma dobru saradnju i spremni su uvijek da pomognu koliko je to u njihovoj mogućnosti. Većina roditelja je ispratila svaki naš nastup, bili oni takmičarskog ili koncertnog tipa, kako u Crnoj Gori tako i van granica naše države, na čemu smo im neizmjerno zahvalni.’’

Što se tiče dosadašnje pomoći od osnivanja svi su sa nevjericom gledali na organizaciju i njen rad. Ipak po Slavkinim riječima najveća pomoć je stizala od njene porodice, koja ih je i novčano podržavala u najtežim momentima kad je mislila da nema izlaza i da je KUD osuđen na gašenje. U par navrata drugi dobri ljudi, koji su prepoznali značaj KUD-a, pomogli su nabavku dijela neophodne nošnje, na čemu im je posebno zahvalna. Za ostalu pomoć Slavka kaže: ‘’u dva navrata smo imali i skromnu pomoć Opštine Nikšić ,,,nakon dolaska iz Bileće, gdje smo bili učesnici Smotre folklora ,,Djeca u očuvanju tradicije”, i kao učesnici programa koje je Opština organizovala u Sportskom centru ,,Sajam poljoprivrednih proizvoda”.

Danas čuvena koreografija ,,Igre i pjesme iz Crne Gore”, sa kojom su osvojene i prve nagrade,  bio je značajan poklon Marka Đokića, na čemu su u KUD-u Župa neizmjerno zahvalni. Ova koreografija je bila uvertira i za uspjehe koji su potom došli na raznim takmičenjima. O njima Slavka govori: ’’Prvo takmičenje na kojem smo uzeli učešće, bilo je na Smotri folklornih ansambala Crne Gore 2014. godine koja je održana u Nikšiću i gdje smo osvojili prvo mjesto. Nakon čega smo se direktno plasirali u finale koje je održano u Tivtu gdje smo osvojili 5. mjesto. Prva takmičarska manifestacija van granica naše države, održana je u maju 2015. god. na smotri folklora ,,Mali zlatni opanak“ u Valjevu gdje osvajamo drugo mjesto, a gdje moramo naglasiti da nas je bod dijelio od prvog mjesta, upravo zbog nošnje koja nije bila kompletirana, a i izbog toga što je šivena pa je više ličila na unifirmu nego na nošnju. Takmičenje u Valjevu je bilo ocijenjivano od najkompetentnijih stručnjaka u oblasti folklora. Takođe, bili smo prvi KUD koji se prijavio na ovom takmičenju iz Crne Gore i prvi KUD koji je sa ove prestižne manifestacije u oblasti folklora donio pehar.

Nakon mjesec dana u Bileći, gdje se okupljaju društva iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore osvajamo 1. mjesto. U 2016.godini opet smo uzeli učešće na takmičenju u Bileći i osvojili 3. mjesto. Na svim ovim takmičenjima stekli smo nova iskustva i poznanstva, zahvaljujući kojima dobijamo pozive kako u Crnoj Gori tako i van granica naše države.’’

Kada govori o planovima Slavka je obazriva. Naučilo je iskustvo. O njima Slavka kaže:

‘’Planovi su jedno, a realizacija drugo. Nije baš lako realizovati sve što se planira. Pokušavali smo preko projekata koje organizuje Opština Nikšić, da realizujemo neke od planova ka daljem razvoju ovog vida kulture, ali bezuspješno. Nemamo baš lijepo iskustvo što se tiče bilo kakvih projekata, tako da ćemo pokušati na neki drugi način ostvariti ono sto smo planirali.’’

Na kraju našeg razgovora ostala nam je upečatljiva Slavkina poruka svima koji imaju bilo kakve zamjerke na njihov rad, da im se pridruže na nekom od koncerata koje KUD Župa organizuje, evo već četvrtu godinu za redom. Biće im zadovoljstvo, zaključila je Slavka.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top