Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Grad Susjed (jerinin Grad)

Tvrđava-grad Susjed se nalazi iznad sela Morakova. U vrijeme izgradnje Župa je bila je u sastavu države Sandalja Hranića početkom 15. vijeka, tačnije 1411. godine. Tako da je ovaj grad nazvan Susjed, a podigao ga je vojvoda Hripac, koji je bio u službi Sandalja Hranića, gospodara Huma i Hercegovine. U ovom gradu bila je smještena stalna posada, u prvom redu namijenjena čuvanju granica od upada srpske vojske. Nekadašnji Susjed (danas poznat kao Jerinin grad). pominje se 1444. godine u prvoj povelji Alfonsa Herceg Stjepanu. Ovaj grad neko vrijeme držao je Hercegov sin Vladislav. Susjed je štitio istočne granice Hercegovih posjeda i trgovačke karavane koji su se kretali od Dubrovnika, Kotora, preko Onogošta i Morače do Brskova u unutrašnjost Srbije.

Grad se nalazi na brdu iznad Župe, nepristupačan je jer su stijene na tom djelu brda skoro vertikalne, ka jugu teče potok Susjed, zidovi grada su zidani pravilno od lomljenog kamena i pritesanog kamena u malteru. Grad ima sve odlike srednjevjekovnih tvrđava, kako po obliku tako i po stilu i načinu gradnje. Danas je spomenik prepušten zubu vremena i u izuzetno je lošem stanju.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Scroll to Top