Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Interes buduće opštine Župa je uspješna zadruga

Današnja izjave Predsjednika DPS u Župi Toma Kneževića, kojom je dovedena u vezu prodaja zemljišta ZZ Župa sa održivošću buduće opštine Župa, pokazuje nerazumijevanje i nepoznavanje osnovnih ekonomskih principa razvoja jednog kraja i uticaja prodaje na budući budžet Opštine Župa. Ovakve izjave moraju biti opomena partijama i njihovim predstavnicima da paze kakve sve riječi izvaljuju prije nego što to dođe do javnosti.

Konstatacija šta sada raditi po pitanju povraćaja statusa Opštine Župa sada kada smo ostali bez 50 ha zemljišta, kako je izjavio gospodin Knežević, može da se analizira sa različitih aspekata.

Prvi i svakako najvažniji je taj da nije istina da će to imati negativan uticaj na razvoj buduće Opštine Župa. Prodajom ZZ Župa pretpostavljamo da kod kupca postoji spremnost da ekonomski osposobi, stavi u funkciju i zemljište i objekte, ali i da sagradi nove objekte.

Započinjanje aktivnosti znači i zapošljavanje, nadamo se najviše, Župljana. Pretpostavimo da će za neku ozbiljniju proizvodnju biti uposleno 10-tak stalno uposlenih fizičkih radnika i 20-tak sezonskih radnika. Pretpostavljamo da će budući kupac imati i poljoprivrednu apoteku što bi značilo još dodatnih 5 uposlenih.

Kad počne proizvodnja kupac mora obezbijediti i skladištenje što znači još 5 zaposlenih. Ako se uposli kompletno zemljište kupac će morati i da osmisli preradu i pakovanje, pa će i tu biti 5 do 10 uposlenih.

Minimum zaposlenih od 25 će po osnovu prireza na porez fizičkih lica svaki mjesec prihodovati u budžet Opštine Župa oko 2500,00 eura

Po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica za ovih novih 25 zaposlenih u Župi će se u budžet inkasirati oko 2300,00 eura.

Drugi finansijski efekat je da će doći do redovne naplate poreza na nepokretnosti koji će biti oko 5000,00 eura.

U budžetu Opštine Župa doći će i do većih prihoda po osnovu komunalnih i administrativnih taksi. Pretpostavljamo da će to biti minimalno1000,00 eura.

Kako je za pretpostaviti kupac će početi da gradi i nove objekte za skladištenje, pa će doći i do prihoda po osnovu naknada za komunalno opremanje koje sada nije moguće sabrati, pa možemo pretpostaviti da će one biti u momentu izgradnje najmanje 20 hiljada eura.

Multiplikativni efekat će biti i ako se sa građanima Župe ostvari kooperativa i otkup njihovih proizvoda, što će povećati i prihode po drugim poreskim osnovama.

Znači minimalni godišnji prihod ukoliko zadruga bude radila za buduću opštinu Župa će biti oko 11.000,00 eura plus prihod u periodu izgradnje novih objekata.

 Drugi aspekt je svakako taj da da dok je zadruga propadala svih ovih godina predstavnici DPS-a koji su bili na vlasti u Župi nijesu učinili ništa da se spriječi ovakvo stanje, tako da se kako reče gospodin Knežević, ”ostajanje bez zemlje” može vezati za njegovu partiju koliko i za one koji su naopako upravljali zadrugom.

Buduća Opština Župa za svoj rad u budućnosti će osim postojeće mjesne kancelarije imati i zgradu Opštine koja može biti sagrađena na zemljištu opštine u Miolju Polju, pa ni ovaj argument ne stoji u pokušaju da se ospori put Župe ka povraćaju statusa opštine.

Župa svim novim privrednim aktivnostima naročito u oblasti turizma i poljoprivrede ne gubi već dobija, a to zašto je ZZ Župa prodata po minimalnoj cijeni zasluga je i odraz onih koji su vodili politiku Župe svih ovih godina, kao i zadrugara koji su sve to mirno posmatrali.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top