Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Mičemo se sa mrtve otpadne tačke?

Predstavnik organizacije Župa u srcu je prije desetak dana obavio razgovore sa predstavnicima sela Kuta, Bjeloševina, Morakovo i Dučice sa ciljem da se u ovim selima uspostavi sistem organizovanog odvoženja otpada, čime bi se dao značajan doprinos akciji ”Očistimo Župu” koju je započela ova organizacija.

Dobar dio donje Župe već koristi odvoz otpada međutim to je nedovoljno jer velika količina otpada dolazi upravo iz gornjeg dijela Župe većinom nošen Gračanicom.

Najveće selo u Župi produkuje najviše otpada koji završava najvećim dijelom u Mačku i dalje u Gračanicu.

Predstavnik Kuta Tomo Knežević je naglasio da će oni u ovom naselju uskoro pokušati postaviti nekoliko kontejnera u Kutima. Po njemu glavni je problem što bi građani da im se sve završi a da oni ne rade ništa i da žele da dobiju sve na gotovo. Drugi problem po njemu je što bi svi da se odvozi smeće, a da oni ne plate upoređujući to sa problemom oko vode gdje kako je kazao svi hoće vodu, a da je ne plaćaju.

Kako nam je predstavnik ovog sela saopštio građani gornjih Kuta skoro svakodnevno dolaze na most i bacaju smeće u potok. Slično je i oko groblja gdje su prije nekoliko godina očistili sve.  Kao jedno od rješenja on predlaže i  kazne. ”Nas treba samo po džepu” – zaključio je Knežević , uz nadu da će i u ovo selo uskoro bar početi rješavanje problema odlaganja otpada.

Ljubo Marojević predstavnik naselja Morakovo  je istakao da je Morakovo kao naselje specifično i razuđenije od naselja u donjem dijelu Župe, gdje se po njemu građani ugledaju jedni na druge i to funkcioniše. Drugi problem je ”to 4 eura” kako nam je kazao Marojević koje mnogi ne žele da plate na mjesečnom nivou. Po njemu najbolje rješenje je da se svako domaćinstvo opštinskom uredbom prićera da mora da plati odvoz otpada. Marojević je ukazao i na veliku deponiju kod autobuske stanice u Morakovu gdje osim Morakovaca smeće iznose i iz grada ljudi koji izlaze u Morakovo. On nam je kazao da će on kao predstavnik sela u narednih nekoliko dana pokušati da se uspostavi odvoz i u ovom naselju, naglašavajući da će za ovo naselje trebati 15-ak kontejnera, koji bi se i mogli obezbijediti ukoliko započne organizovani odvoz smeća.

Predstavnik naselja Bjeloševina Radovan Mirković nam je dao čvrsta uvjeravanja da će u ovom naselju uskoro početi odvoženje otpada. Oni su kako nam je rekao čistili nedavno jedan dio kod mosta u Bjeloševini, gdje osim Bjeloševaca smeće bacaju i Morakovci.

Blažo Jokić je nakon što smo imali razgovor odmah kontaktirao dio mještana sela Dučice koji su pristali da se plaća odvoz smeća, pa je u ovom selu stručno lice Komunalno Nikšić  već obišlo trasu,  a najvjerovatnije od ove srijede će početi i odvoženje. On se nada da će se ostali građani Dučica sami javiti i uključiti se u akciju odvoženja otpada.

Osim kod predstavnika svog sela građani se mogu prijaviti za odvoz otpada i u mjesnoj zajednici Župa.

Problem otpada takođe imaju i građani ostala 2 sela u Župi Oblatna i Zagrada, koji su osim smećem pogođeni i sa nerekultivisanim prostorom rudokopa koji je stalna prijetnja da se pretvori u mjesto odlaganja opasnog pepela iz spalione otpada, koju lokalna samouprava planira da uspostavi u Nikšiću.

Akcija ”Očistimo Župu” se nastavlja a iz organizacije Župa u srcu mole građane da se uključe kako slanjem fotografija deponija, uključivanjem u sistem odvoza otpada, tako i akcijama čišćenja koje su planirane u Župi ove godine. Da bi se očistila Župa jednostavno svi moraju dati svoj doprinos.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top