Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Neki brane, neki odobravaju

Ni nakon 20 dana od kad se jedan dio mještana Morakova pobunio zbog kako navode eksploatacije pijeska u koritu Gračanice još se izgleda ne nazire kraj rješenja pošto su se danas oglasili i mještani Morakova koji su kako su naveli preko 20 godina tražili čišćenje korita kako bi im se zaštitila imanja koja imaju duž gornjeg toka.

I dok jedni mještani tvrde da ih je firma Gradnja inženjering spasila od poplava tražeći da se od planiranih 600 metara ”očisti” i dodatnih 50 metara,  drugi, čini se manji broj njih, pokušava preko inspekcija da dokaže tvrdnje da je riječ o eksploataciji i da natjeraju firmu Gradnja inženjering da od kako kažu stečene dobiti od iskorišćavanja pijeska uplati selu Morakovu novčana sredstva za pošumljavanje obala, adekvatnu i stručnu sanaciju korita i prilaza koritu Gračanice”.

Od nadležnih službi za sada je reagovala je Komunalna policija koja je preduzeću „Gradnja inženjering“ izrekla kaznu od 1.500 eura, a direktoru te firme kaznu od 500 eura zbog „nedozvoljenog kopanja i odnošenja zemlje, humusa, kamena i pijeska“. Inspektor za slatkovodno ribarstvo, Dragoje Međedović, u zapisniku sačinjenom 8. avgusta, konstatovao je da „nema povrede Zakona o slatkovodnom ribarstvu“, dok je Vlajko Simović, sekretar Sportsko-ribolovnog kluba (SRK) „Nikšić“  istog dana obišao radove koji se izvode u koritu Gračanice i zaključio da pomenuta firma prema zakonu nema pravo da vrši eksploatciju  pijeska i šljunka i da će SRK protiv izvođača radova podnijeti prijavu „pa neka sud utvrdi da li je rađeno (ne)zakonito“.

Jedno je sigurno da je rijeka Gračanica već odavno devastirana čitavim tokom što od nelegalne eksploatacije pijeska u Bjeloševini i Carinama, što od otpada koji se lageruje u njenom koritu, što od otpadnih voda koje su iz domaćinstava svedene u korito, što zbog otpadnih voda iz rudokopa, pa će trebati još mnogo više volje samih stanovnika da zaštite svoju rijeku, ali i spremnosti institucija da od rijeke naprave razvojni resurs, a ne mrtav prostor.

Organizacija Župa u srcu u martu tražila od Direkcije za vodoprivredu i njenog direktora Momčila Blagojevića da dođe u Župu i sagleda probleme koji postoje u koritu Gračanice, kao i idejni projekat Gračanice kao rekreativne i ekološke zone. Nažalost ni do danas odgovor nije stigao, a Gračanica umjesto da bude resurs svaki dan biva sve ugroženija. Uprava za vode je nadležnost nad vodotokom Gračanice prebacila na Opštinu Nikšić od koje se sada očekuje da što prije razriješi postojeću situaciju u korist svih mještana i zajednice u cjelini.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top