Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nikšićko polje ima značajan potencijal

U prostorijama Tehnopolisa NVO ,,Župa u srcu’’ organizovala okrugli sto na temu: ,,Značaj očuvanja Nikšićkog sliva i rijeke Zete u ekološkom i ekonomskom smislu’’

Okrugli sto je organizovan u projektu ,,Endemnik’’ koji finansira “Partnerski fond za kritično ugrožene ekosisteme (CEPF). Partnerski fond za kritično ugrožene ekosisteme (CEPF ) zajednička je inicijativa Francuske agencije za razvoj, Conservation International, Evropske unije, Globalnog fonda za zaštitu životne sredine, Vlade Japana i Svjetske banke. Temeljni cilj je osigurati angažovanje civilnog društva u očuvanju biološke raznolikosti. Program malih grantova na Balkanu dodatno je podržan od strane MAVA fondacije.”

Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici ekoloških NVO kao i predstavnici Opštine Nikšić odnosno Sektora za zaštitu životne sredine.

Učesnici su se saglasili da je prostor Nikšićkog kraškog polja neopravdano zapostavljen kako u naučnom tako i promotivno turističkom smislu i da je potrebno dodatno promovisati ovo područje. Jovo Radulović, iz organizacije Župa u srcu je prezentirao projekat Endemnik i očekivane rezultate naglašavajući netransparentnost i štetan ekološki uticaj EPCG na životnu sredinu Nikšićkog sliva. ,,Odnos EPCG prema prostoru u Nikšiću je monopolska. Ova firma čini se da nama svima nameće gotova rješenja’’ rekao je Radulović pozivajući se na nedavno potpisani projekat rekonstrukcije kanala sa kojima javnost i NVO sektor nijesu upoznati i nemaju podatke kakav će uticaj biti na životnu sredinu u području projekta.

Bojan Zeković iz NVO ,,Centar za zaštitu i proučavanje ptica’’ prezentirao je podatke do kojih je ova NVO došla kroz mjesečne monitoringe ptica na ovom području. ,,Nikšićko kraško polje je jedno od najznačajnijih u Crnoj Gori i nalazi se u vrhu po značaju kao migratorno područje za ptice.

Miodrag Karadžić iz Društva Mladih ekologa je dao viđenje ekoloških problema Nikšićkog sliva takođe naglašavajući neetičko ekološko ponašanje kada je EPCG u pitanju, pritom navodeći konstantni problem uginuća ogromne količine ribe tokom godišnjeg remonta koji ova firma sprovodi obično u avgustu.

Miloš Džiknić iz NVO Zeleni centar je naveo da bi Nikšić trebao da se ugleda na neke evropske regije kojima je posmatranje ptica i povećana atraktivnost područja donijelo značajne ekonomske benefite u razvoju.

Predstavnici Opštine Nikšić Drago Milić i Boro Vuković istakli su potrebu Nikšića da poveća broj područja koje će biti pod zaštitom, ali i da uspostavi sistem upravljanja nad već zaštićenim oblastima. Oni su istakli značaj donošenja Plana biodiverziteta koji još uvijek nije donesen u Opštini Nikšić, kao i planova upravljanja.

Učesnici su donijeli i neke zajedničke zaključke koji se odnose na bolje organizovanje NVO, uključivanje eksperata i drugih institucija na popularizaciji područja.

NVO organizacije će uputiti i dopis EPCG i tražiti sastanak na temu zaštite životne sredine u Nikšićkom slivu. Ova firma iako je uredno pozvana nije uzela učešće u okruglom stolu izbjegavajući razgovor na temu životne sredine i budućnosti Nikšićkog sliva.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top