Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Novogodišnji koktel u MZ Župa

Večeras je u organizaciji Mjesne zajednice Župa organizovan Novogodišnji koktel koji je bio prilika da se sumira urađeno u 2018. godini u Župi, ali i gdje su uručene i zahvalnice ”Za dobro Župe” za one koji su dali poseban doprinos.

Predsjednik MZ Župa Nikšićka je u pozdravnom govoru naveo sve ono ostvareno u 2018. godini kako od strane Mjesne zajednice tako i sa strane organizacija civilnog društva.

”U toku 2018 godine nastavljene su aktivnosti koje će doprinijeti boljim uslovima života u MZ Župa Nikšićka, a isto tako i na njenoj boljoj promociji kroz razne oblike zabavnih, kulturnih i sportskih dešavanja.

Uspostavljena je dobra saradnja sa rukovodstvom opštine Nikšić i Vladom Crne Gore što je rezultiralo realizacijom ozbiljnih projekata, koji će umnogome doprinijeti razvoju našeg mjesta.

Takođe je dobra saradnja sa NVO organizacijama iz Župe koje iz ugla svojih aktivnosti značajno doprinose stvaranju drugačije slike i promovisanju Župe, a isto tako sa svojim partnerima približavaju naše mjesto svakom i mimo granica Crne Gore.”

Kako je dalje naveo Radulović u oblasti putne infrastrukture:

– urađen projekat rekonstrukcije glavne saobraćajnice i to dionica Rubeža – Liverovićko jezero u dužini od 6069 m. Početak realizacije očekuje se toku 2019. godine. Predračunska vrijednost radova 1,41 milion eura.

– Krajem prošle i u toku ove godine asfaltirano je preko 8km ulica ili djelova ulica po župskim selima, a asfaltiranje ulica će se shodno potpisanom dogovoru sa rukovodstvom Opštine Nikšić nastaviti i u 2019. i 2020. godini. Vrijednost dosada izvedenih radova je oko 350.000 eura.

– izvršeno nasipanje dijela ulica u selu Zagrad;

– rekonstruisan most u selu Bjeloševina;

– izgrađen most na putu za Zabran Kralja Nikole;

– saniran dio puteva u dijelu Bara Bojovića zahvaljujući mehanizaciji opštine Nikšić i firme Gradnja inžinjering;

” Po pitanju vodosnadbijevanja:

– Poboljšano je vodosnabdijevanje izgradnjom bazena kapaciteta 360m3. Vrijednost investicije oko 100.000 eura

– zamijenjen dio cjevovoda u selima Morakovo, Jugovići, Carine, kao i priključenje na vodovod Doma u Bjeloševini.

– insistirano kod rukovodstva opštine Nikšić da se krene u sanaciju vodovoda u selima Zagrad, Oblatno i gornja Kuta;

Još je:

– počelo saniranje kule Voltica zašta će biti potrebno preko 100.000 eura;

– na inicijativu mjesne zajednice, a uz punu podršku ministarstva prosvjete i JPU “Dragan Kovačević” i direktorice Backović u selu Zagrad otvoren vrtić. U opremanju učestvovala firma Uniprom metali i mjesna zajednica;

– realizovana inicijativa MZ nabavke patronažnog vozila. Nabavku finansirali Mirko Ćipranić, Nikola Bezmarević i Ivan Mitrović;

– uz pomoć firmi Veletex d.o.o, Uniprom Metali, Rapax d.o.o, Ramel.d.o.o,  Rubeža d.o.o, Gradnja inžinjering, Milović Company d.o.o, Sava osiguranje, Abacus computing,Rudkop d.o.o, Crveni krst i pojedinaca Neška Tomić I Arsenija Bata Šundić drugu godinu zaredom svi učenici devetog razreda pošli na ekskurziju;

– u toku godine stipendirana dva studenta, a prije par dana izabrana dva studenta koji će u narednih osam mjeseci biti stipendirani od strane mjesne zajednice i za ovu godinu to su studenti Vojinović Lidija I Marojević Slobodanka;

– obezbijeđena skromna novčana sredstva za dobitniike diplome Luča, a lučaše su novčano nagradili Milisav Ćiro Ćipranić, CKB banka i Mirko Ćipranić.

– obezijeđeni prigodni pokloni za sve župske prvake;

– povodom završetka školske godine mjesna zajednica svim učenicima ali i građanima Župe poklonila koncert na kojem je nastupao PG bend;

– treću godinu zaredom organizovana atletska trka koja je ove godine bila i u zvaničnom kalendaru AS CG. Na trci su učestvovali najači takmičari iz Crne Gore i regiona uz podršku AK Nikšić i firme za obezbjeđenje Don security;

-u saradnji sa Fakt-om, Župa u srcu, Omladinskim pokretom Župa, OŠ “Dušan Bojović” i Upravom za šume izvršeno pošumljavanje u reonu Seoca. Posađeno oko 2000 sadnica;

-u saradnji sa Fakt-om, Župa u srcu, Omladinskim pokretom Župa organizovano prvo prvenstvo Župe u šahu;

– zajedno sa OŠ “Dušan Bojović” i Crvenim krstom organizovana akcija prikupljanja hrane za socijalno ugrožene porodice;

– obezbijeđena skromna  novčana sredstva za FK “Župa, KUD “Župa “, SRK “Župa”;

– zajedno sa NVO “Župa u srcu” učestvovano u organizaciji Seoskih Župskih igara I promovisanju knjige Sveta Živkovića “Održivi i ruralni turizam u Crnoj Gori – smjernice za budućnost;

– u saradnji sa Fakt-om, Župa u srcu, Omladinskim pokretom Župa organizovan humanitarni Fudbalski turnir;

– u saradnji sa Župa u srcu, Društvom mladih ekologa, Mrežom za ruralni razvoj Crne Gore i Evropskom unijom organizovane  biciklistička trka, manifestacija Dan ruralnih zajednica i slikarska kolonija na Lukavici;

– rekonstruisana je pošta u Župi i opremljena najsavremenijom opremom koja sada zadovoljava sve standarde usluga plaćanja, primanja i slanja pošiljka;

– zahvaljujući IFAD projektu krenulo se u priču organizovanja klastera sira, pa su preko Ministarstva poljoprivrede I organizacije IFAD 4 župska poljoprivrednika nabavili poljoprivrednu opremu po veoma povoljnim uslovima;

– da su aktivnosti mjesne zajednice prepoznate i van okvira opštine Nikšić govori I činjenica da su do sada firme TQ plaza i Komercijalna banka Podgorica uzele učešće u akciji NVO “Župa u srcu” kako bi se obezbijedila kompjuterska oprema za učenike naše škole;

-prigodnom svečanošću obilježen 8. mart uz organizovanje poetske večeri sa Župa u srcu, Omladinskim pokretom Župa i Fakt-om;

– Na Lukavici održana manifestacija Degustacija tradicionalnih jela regiona ‘’Krš’’ u organizaciji NVO Morakovo i SWG;

– SRK NIkšić i SRK Župa organizovali prvo kolo šaranske lige Crne Gore na Liverovićkom jezeru. SRK Župa organizovala akciju doniranja krvi;

– Župa u srcu i Omladinski pokret Župa organizovali ljetnji kino i predavanje na temu internet nasilja;

– Mjesna zajednica je na poziv Udruženja Župljana ”Vrbas” prisustvovala Večeri Župljana koja je organizovana u Vrbasu;

-Mjesna zajednica, koliko je to njenoj mogućnosti, aktivno pomaže u realizaciji projekta izgradnje Muzeja gusala koji je započeo naš mještanin Milan Filipović i koji će doprinijeti poboljšanju kulturnih i turističkih sadržaja mjesne zajednice;

Za sledeću godinu kod opštine je kandidovan jedan dio predloga koje bi trebalo realizovati u narednoj godini, a osim početka rekonstrukcije glavne saobraćajnice, predloženo je da se uradi projekat pješačke staze od Miolja polja do Liverovićkog jezera, kao i projekat uređenja korita rijeke Gračanice.

Takođe ovih dana je rezultirao apel mjesne zajednice da se reguliše na kvalitetan način grijanje u školi, pa su predstavnici Ministarstva prosvjete preduzeli korake u realizaciji ovog projekta i rezultat tih aktivnosti će se znati uskoro.

Takođe je veoma važno napomenuti  da je firma Veletex već počela realizaciju projekta vrijednog oko tri miliona eura i koji će umnogome promijeniti, u pozitivnom smislu, izgled Župe, a benefite su već ove godine imali mještani Župe koji su zaposleni u navedenoj firmi, a i nih dvadesetak je bilo sezonski angažovano. Kako se projekat bude razvijao tako će i sve veći broj mještana biti radno angažovan što je dobar temelj za opstanak ovog mjesta.” saopđtio je Radulović.

Nakon osvrta na ostvareno u Župi Radulović je u ime MZ dodijelio zahvalnicu ”Za dobro Župe” Milinku Miju Đuroviću zaposlenom Opštine Nikšić za doprinos realizaciji poboljšanja infrastrukture u Župi. Milinko Đurović se zahvalio na nagradi kazavši da je zatečen i dalje dodao:”Nijesam samo ja učestvovao u poboljšanju infrastrukture već sam imao podršku od Predsjednika MZ i predstavnika sela. Da nijesu oni bili složni malo bi se šta uradilo.” On je dalje poručio Župljanima da je garantovano da ako budu složni kao u zadnje godinu on da će Opština izaći u susret njihovim zahtjevima.

Zahvalnicu ”Za dobro Župe” za izuzetan doprinos novinarskom izvještavanju Mjesna zajednica Župa je dodijelila novinarki dnevnih novina DAN Biljani Brašnjo koja je bukvalno sve događaje ispratila svojim novinarskim perom. Ne krijući oduševljanje Biljana je istakla: ”Mi novinari smo u prilici da konstantno pomažemo ljudima i da nam za to ljudi zahvaljuju. Od svih zahvalnica koje sam dobila do sada ova iz Župe mi je najdraža”

Zahvalnicu ”Za dobro Župe” za dugogodišnji rad na zdravstvenoj zaštiti građana Župe mjesna zajednica je dodijelila doktorici Svetlani Vujović o kojoj Župljani tokom njenog desetogodišnjeg rada imaju samo riječi hvale.

Specijalno priznanje ”Za dobro Župe” za iskazanu humanost Mjesna zajednica je dodijelila Miloradu Midu Drekaloviću koji je tokom rada pomogao mnogim ljudima kako u Župi tako i širom Crne Gore. Milorad je vidno uzbuđen istakao da je ovo njegova najznačajnija nagrada jer je dobijena od zemljaka.

Druženje je dalje nastavljeno uz strune gusala Milana Filipovića i Radovana Rosića i uz bogatu župsku trpezu do kasno u noć.

Sve u svemu kad se uzme u obzir da mjesna zajednica nema svojih prihoda ostvareno je mnogo toga na čemu mogu da pozavide oni sa mnogo većim budžetima.

Događaju već treću godinu zaredom nijesu prisustvovali rukovodioci Opštine NIkšić i pored redovno uručenih pozivnica.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top