Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Održana radionica ,,Stop nasilju nad ženama”

Danas su učenici IX razreda  škole “Dušan Bojović” realizovali kampanju podrške  žrtvama nasilja “Stop nasilju nad ženama”, a povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Oni su učenike i nastavnike škole upoznali sa vrstama i oblicima rodno zasnovanog nasilja, kao i mjerama za njegovo suzbijanje. Sugrađankama su se, na ovu temu, obratili putem prigodnih flajera i lokalnih medija.

Nasilje nad ženamaje ispoljavanje istorijskih nejednakih odnosa društvene moći, između muškaraca I žena. Nasilje nad ženama je svaki čin protiv ženine volje koji može da je ugrozi fizički, psihički, seksualno ili ekonomski. Nasilnik je najčešće član najuže porodice, poznanik ili nepoznati muškarac. Od nasilja nje pošteđena nijedna žena.

Zašto žene trpe nasilje? Razlozi su brojni:

 •         Zbog bojazni da joj, nakon razvoda, ne budu oduzeta djeca;
 •         Zbog neobavještenosti o vlastitim pravima;
 •         Zbog primjene potpune kontrole i izolacije od strane supružnika;
 •         Zbog obećanja nasilnika da će da se  promjeni;
 •        Zbog straha od prijetnji ubistvom;
 •        Zbog nezaposlenosti žene;
 •         Zbog osjećaja sramote zbog neuspješnog braka;
 •         Zbog odsustva podrške najbližih i društva;
 •         Zbog religijskih uvjerenja I običaja;
 •        Zbog fizičke I psihičke iscrpljenosti itd.

Prema podacima Ministarstva za ljudska i manjinska prava (2018), Centri za socijalni rad

su tokom 2017. godine registrovali 1213 slučajeva nasilja, od čega se 415 prijava odnosilo

na fizičko nasilje, 678 na emocionalno, 100 na ekonomsko i 20 na seksualno nasilje.

Organizacije i ustanove koje trenutno pružaju uslugu skloništa su : NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić, NVO Sigurna ženska kuća Podgorica, NVO Crnogorski ženski lobi, NVO Bona Fide Pljevlja, JU Centar za podršku djeci i porodici

Organizacije koje pružaju druge servise žrtvama rodno zasnovanog nasilja ili porodičnog nasilja: NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica, NVO Centar za ženska prava, NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Ulcinj, NVO Iskra, NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Berane.

Nasilje nad ženama je neprihvatljivo i nije samo privatna stvar žrtve ili njene porodice. Ovo je društveni problem koji, na žalost, često rezultira smrtnim ishodom žrtve.

 1. novembar se u svijetu obilježava kao Dan protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na dan kada su 1960.godine tri sestre Maribal (Petriu, Minervu I Mariu) brutalno ubili u Dominikanskoj republici.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top