Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Politika diže iz mrtvih

Nije puno trebalo da se veliki broj građana Župe aktivira u lokalnoj zajednici tokom proteklih predsjedničkih izbora, mnogo brže, bolje i efikasnije nego oko bilo koje akcije koja se dešavala u Župi poslednjih dvije godine.  ”Građanski aktivizam” na najvećem nivou. Pokušaji jednog dijela nevladinih organizacija i dijela mjesne zajednice da se pokrenu građani Župe i počnu rješavati probleme u zajednici, prvenstveno svojim angažovanjem, izgleda nemaju ni približno veliki uticaj na ponašanje građana i njihov aktivizam koliko lijepa riječ njihovih političkih predstavnika. U ovom stanju čini se pojedini građani su u stanju sve učiniti.

Ovo je generalna ocjena i utisak poslije izbora, a kad zagrebemo u dublju problematiku sačeka nas još tužnije stanje kojim se potvrđuje da mnogima nažalost Župa nije u srcu već sasvim drugi motivi koji ih pokreću. Poražavajuća je činjenica da je veliki broj mladih obrazovanih ljudi spremniji poslušati političkog aktivistu iz sela nego se recimo uključiti intelektualno u akciju u zajednici.

Mnogi Župljani uplatiše za svoje političke partije i pola svojih mjesečnih zarada, a ne nađoše za shodno da kupe niti jednu knjigu u akciji pomaganja naše biblioteke.  Porazna je činjenica da veliki dio vlasnika župskih firmi pompezno kroz izbore podržava svoje partije, a već dvije godine nijesu uplatili niti jedan cent za akciju da sva župska djeca idu na ekskurziju, iako su uredno primili zahtjeve za sponzorstvo.  Dobar dio građana je čini se prepustio rasparčavanje Župe i okrenuo glavu svima osim naravno sebi.

Začuđujući je napor pojedinaca da za DŽ po internetu promovišu svoje partije pritom ne uspjevši podići svoju minornost u tom procesu. Zanimljiva je činjenica da su pojedinci angažovani stoprocentno u svojoj partiji, a u javnosti ne žele da se to zna. Šta je to? Stid, želja da se bude na više mjesta odjednom ili?

Ponašanje pojedinaca se najbolje vidi na društvenim mrežama. Svi tekstovi koji su govorili o nekom problemu u Župi uredno su pročitani i izbjegavani u širokom luku, da se ne daj bože ne bi vidjelo da su pročitani, a kamoli lajkovani ili hejtovani. Tekstovi o uništavanju rudokopa, uništavanju voda u Župi, nezakonitom odlaganju smeća, protestima zbog sale, neradu organa lokalne samouprave…. kao da su se ticali problema u Africi, pa su malobrojni hrabri dali svoj komentar, lajk, podršku. Za razliku od ovoga jedan dio građana i organizacija kao da se utrkivao da šeruje i lajkuje političke objave i svoje lidere. Kao da im je stalno u glavi da svaki lajk te vrste može donijeti neku korist kroz sistem za koji su smatrali da će pobijediti. Možda i negdje čuči neko i broji njihove lajkove na stranicama političkih partija? Presija je to mnogima, izgleda koja ih pokreće.

I ovako iz izbora u izbore. Na kraju svega postavlja se pitanje da li treba podvući crtu i kazati bićemo i mi kao i većina. Čekaćemo da nam neko drugi stvori bolju Župu. Neka puta, neka vode, neka smeća, neka  koncesija, neka mladi odlaze, neka je samo u prošloj godini odvezeno 70 miliona eura vrijednosti rude, neka ostanu rupe od rudokopa, neka škole, neka svega. Neka nose dok odnesu. Neka vas tako, a mi ćemo čekati da se vi pokrenete.

Autor: Jovo Radulović

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top