Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Probijen put do vodenice u Bjeloševini

Organizacija Župa u srcu je nedavno oformila Fond za razvoj Župe koji će u narednom periodu okupljati sve one koji žele finansijski i organizaciono pomoći da Župa dobije drugo, ljepše lice. Ova aktivnost se sprovodi u programu „Akademija održivosti” koja se realizuje u okviru regionalnog projekta “UKLJUČI SE i utiči: Razvoj filantropije za jače civilno društvo” („SIGN Up for Impact: Philanthropy Development for Stronger Civil Society“) koji implementira SIGN mreža fondacija iz zemalja jugoistočne Evrope, uz podršku Evropske unije i Balkanskog fonda za demokratiju. U Crnoj Gori, projekat realizuje Fond za aktivno građanstvo – FAKT.”

U sklopu ovog programa organizacija Župa u srcu i Fond su stvorili mogućnost obnove stare vodenice u naselju Bjeloševina, čiji su se stanovnici sa velikim entuzijazmom uključili kako bi se sakupila sredstva i duplirao taj iznos čime bi se stvorili uslovi za obnovu. Dio sredstava je već prikupljen od stanovnika Bjeloševine, a za očekivati je da će još veći broj mještana prepoznati značaj očuvanja vodenice kao objekta koji sa sobom nosi i dio kulture i tradicije zavičaja.

Juče je urađen veliki posao na probijanju oko 450 m novog puta do ovog objekta uz velika zalaganja nekoliko mještana. Put je nakon više dana rada probio mještanin Baćo Joković sa svojom mašinom, a mještani su pomoć u nabavci goriva imali od firmi Uniprom metali, Gradnja inženjering i organizacije Župa u srcu. Jedan dio puta je bio i opasan za probijanje, pa je u jednom trenutku pomoć u izvlačenju mehanizacije mještana pritekla i lopata sa kopa Zagrad. Na kraju je sve ispalo dobro, tako da se sada može dopremiti materijal za obnovu vodenice. Mještani su ovaj put kandidovalli za asfaltiranje preko programa IFAD pošto taj put koristi i brojnim poljoprivrednicima koji imaju imanja u blizini vodenice.

U toku je izrada i projekta rekonstrukcije ove vodenice koji radi firma Arterija studio vlasnika Miljana Jokovića, koji na taj način pomaže ove aktivnosti u svom zavičaju. Kad se uspiju sakupiti novčana sredstva od 4000 eura slijedi uplata isto tolikog iznosa od projekta, a sva plaćanja će vršiti organizacija Župa u srcu preko svog računa.

Da li će se uspjeti sakupiti potrebni iznos i koliko će se uspjeti skupiti da bi obnovili vodenicu ostaje da se vidi, u svakom slučaju do sada odrađeni posao je za veliko poštovanje.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top