Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

”Pucajte na isti go”

podcetrtek_peter_misja

Za uspjeh je svakako dobro imati dobrog lidera. Ako radiš sa srcem to znači da si na pravom putu. Za sve to je potrebno puno vremena, ali srećni građani će znati zahvaliti za dobar rad. Svi građani u zajednici treba da shvate da je razvoj kraja razvoj svih u zajednici.

Nekoliko decenija unazad malo je ko znao gdje je malo mjesto Podčetrtek. Ovo malo mjesto u istočnoj Sloveniji dobilo je ime po sajmovima, odnosno vašarima, koji su se održavali svakog prvog četvrtka u mjesecu. Danas je Podčetrtek opština u kojoj živi oko 3500 stanovnika – u samom mjestu ima oko 800 stanovnika. Nedavno je Podčetrtek proglašen za najljepše malo mjesto u Evropi. Nije rijetkost da kroz ovo malo mjesto dnevno prođe i do pet puta više turista nego što ono ima stanovnika. Kako je počeo ubrzani razvoj objasnio je u razgovoru za naš portal zupa.today Predsjednik Opštine Peter Misja. Župan ove predivne opštine za koga mještani drže da je jako zaslužan za prosperitet njihovog kraja, zapravo je po profesiji mašinovođa, koji opštinu više nego uspješno vodi kao volonter.

Po riječima Župana Petra Misje pravi razvoj Podčetrteka je počeo sa uspješnim korišćenjem fondova iz Evropske unije: ”Prije 40 godina naše malo mjesto bilo je sasvim nerazvijeno. Po pronalasku termalne vode počeo je razvoj, dok se pravi razvoj desio u poslednjih 10 godina kada je opština Podčetrtek puno iskoristila EU fondove.”

Ipak, kako smatraju mještani prelomna i sudbonosna bila je 2005. godina kada je na lokalnim izborima izabran upravo Peter Misja i gradsko vijeće. Tako je Podčetrtek došao do  novog zamaha. Sve je išlo samo ka boljem što govore i odrađeni projekti: obnovljena i dograđena podružnica osnovne škole u Pristavi sa dječjim vrtićem, uređeno igralište na vještačkoj travi, izgrađen atletski stadion sa fudbalskim igralištem na prirodnoj travi, otvorene nove prostorije dječjeg vrtića u Podčetrtku sa podzemnom garažom, energetski obnovljena “stara” škola iz 1892, “nova” škola iz 1972. i gimnastička sala iz 1976. godine. Pored škole u Podčetrtku izgrađeno je i vježbalište za golf, obnovljena i nanovo opremljena i unutrašnjost škole (gimnastička sala, školska biblioteka, specijalne učionice – informatika, tehnika, hemija, fizika, biologija, istorija i geografija). Gospodin Misja o ovim dostignućima govori vrlo skromno, tako da se ne stiče utisak koliko je samo truda uloženo u realizaciju svih tih projekata. U jednoj rečenici gospodin Misja nabraja brojne urađene projekte: ”Mi imamo po cijeloj opštini sređene nove ceste, kanalizacione sastave, vodovodne sisteme, biciklističke staze, turističku i sportsku infrastrukturu. Kapaciteti su značajno povećani. Uz to je izgrađeno puno ostale infrastrukture Wellnes, bazeni, biciklističkke i ostale staze.”

Na naše pitanje šta je tajna uspjeha ove opštine gospodin Misja kaže: ”Tajna ne postoji. Samo smo dobro spojili sve: rukovođenje, brendove, stanovnike i lokalnu zajednicu i što je najbitnije počeli smo sarađivati.”

Koliko je gospodin Misja sve dobro organizovao u svojoj opštini govori i podatak da je u čitavoj opštinskoj administraciji zaposleno četvoro ljudi, od kojih jedna zaposlena radi polovinu radnog vremena, a sam posao Župana je volonterski i neplaćen. Župan Misja još dodaje: ”Ne trebamo spoljnih saradnika. Svi radimo sve i niko ne misli kako nešto nije moguće.”

Osim dobre uprave bitno je i kako se sami građani odnose prema svojoj opštini. U Podčetrteku se mnogo ulaže u vaspitanje i obrazovanje. Prvo vaspitani, pa onda obrazovani moto je školske zajednice Podčetrteka. U jednoj rečenici, Podčetrtek je zajednica u kojoj svako daje svoj doprinos da bi se pokazali rezultati. Zadovoljstvo njima izražava i gospodin Misja: ”Vrlo sam zadovoljan angažovanjem svojih mještana, posebno sa radom ljudi u opštinskom vijeću.”

Projekti su se od 2005. godine ređali, a spremni su i novi. Gospodin Misja kaže da se stalno radi na projektnoj dokumentaciji: ”Uvjek imamo spremne projekte. Tražimo prave konkurse i prilike. Dobro pripremimo svu dokumentaciju i uspjeh je zagarantovan.”

Strateška grana razvoja opštine Podčetrtek  je turizam. Sa pronalaskom termalne vode došlo je do razvoja ove grane razvoja što je po riječima gospodina Misje uticalo na razvoj ostalih grana privrede a naročito poljoprivrede. ”Kad je počeo razvoj turizma povećali su se i ostali brendovi. Mogućnost se dobila i u poljoprivredi gde je uz rast turističkih kapaciteta dalazila želja za dobrim vinom, pivom,…Svi koji su nešto radili su povukli i EU fondove i tako je mogućnost razvoja postala još veća.”

 U opštini rade vinarija, pivnica, čokoladnica. Vino se pravi od domaćeg grožđa koje beru svi zajedno (po sistemu mobe), pa radnike za taj posao niko ne plaća. Kladionica nema, kafane su prazne izuzev vikendom.

Na kraju našeg razgovora Župan  je imao i poruku za naš kraj i naše mještane: ”Za uspjeh je svakako dobro imati dobrog lidera. Ako radiš sa srcem to znači da si na pravom putu. Za sve to je potrebno puno vremena, ali srećni građani će znati zahvaliti za dobar rad. Svi građani u zajednici treba da shvate da je razvoj kraja razvoj svih u zajednici. Na kraju svim Župljanima želim sve dobro. U mojoj opštini stoji poslovica, da u mjestima kao što su Podčetrtek i Župa  ne možeš imati dva tima, nego jedan koji tuče na isti gol. Pa pokušajte.”

 Od najboljih treba učiti. Iz tog razloga smo uradili i ovaj intervju kako bi građanima Župe približili mogućnosti razvoja kraja ako ”pucaju na isti go”.

Saradnja Župe sa Opštinom Podčetrtek će se svakako nastaviti i u budućnosti, a do tada uživajte i učite na sajtu njihove opštine www.podcetrtek.eu ali i u galeriji koju smo otvorili za vas.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top