Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Rasipanje vode posmatraju i ne reaguju

Još jedan primjer kako neodrživo ”otiču” župski resursi je i svakodnevni pad vode u akumulaciji Liverovići. Problem koji kulminira, naročito zadnjih godina vezan je za oticanje vode iz Liverovićkog jezera uslijed pokvarenih klapni u sistemu za odvod vode, koji je u nadležnosti Željezare Nikšić. Čitav ovaj sistem koji je dugo godina snabdijevao neophodnom vodom Željezaru sada se izgleda i ne održava, pošto ovo preduzeće koristi mnogo manje vode nego što je to nekad bilo. Milioni kubika su otekli i nažalost i dalje se prosipaju dok se čeka reakcija nadležnih organa, ali i onih koji gazduju Liverovićkim jezerom.

U nezvaničnom razgovoru sa jednim od rukovodilaca Sportsko ribolovnog kluba Nikšić, koje ima koncesiju za ribolov na ovom jezeru, kazano nam je da su iz ovog društva još prošle godine uputili urgenciju vodoprivrednom inspektoru Dragoju Međedoviću da se problem hitno riješi. Od tog zahtjeva je prošlo godinu, a još uvijek nema nikakvog pomaka ka rješavanju problema, pa se nivo Liverovićkog jezera iz dana u dan smanjuje i po pola metra. Isti ovaj inspektor je obilazio jezero i konstatovao da nema opasnosti po ribu u momentu izlivanja otpadnih voda iz rudokopa. Da li je inspekcija preduzela nešto po pitanju enormnog oticanja vode ne znamo, ali je sigurno da ni Željezara ne preduzima ništa, osim što je prošle godine sponzorisala društvo sa 300 eura za poribljavanje ribe koja je ove godine ugrožena.

U problem se prošle godine uključila i mjesna zajednica Župa koja je takođe dopisima tražila od Željezare da riješi pitanje oticanja vode.

Podsjećanja radi prošle godine je zbog istog problema ribolov na jezeru bio zabranjen zbog minimuma vode koji će, kako je ove godine nastavio trend opadanja nivoa, biti postignut već u avgustu.

Na kraju veliko je pitanje ko je odgovorniji u neodrživom korišćenju ovog resursa, ali i svih ostalih, inspekcije koje bi trebalo da rade svoj posao ili odgovorni pojedinci iz preduzeća koje koriste te resurse?

Problem će se možda i riješiti, kao i mnogi što se rješavaju, izgleda jedino ako novinari pokucaju na vrata inspekcija i Željezare i javnosti pošalju sliku njihovog dosadašnjeg rada.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top