Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Spomenik Narodnom heroju Danilu Bojoviću

Narodni heroj BOJOVIĆ Dimitrija DANILO rođen je 1910. u Kutima u Župi, Crna Gora. Kao student Pravnog fakulteta postao je član SKOJ-a i KPJ. Kad je oktobra 1941. formiran Narodno oslobodilački odbor Opštine Župske, Danilo postaje njegov prvi komandant.

Pročuo se u borbi protiv stranih osvajača i njihovih saradnika –  četnika. Stoga se, krajem februara 1943. specijalno obučena jedinica — sastavljena od žandarma, špijuna i poznatih četničkih zlikovaca — uputila u potjeru za grupom komunista — ilegalaca s Bojovićem na čelu, koji su se tada nalazili na planini Konjsko, u jednoj kolibi. Opkoljeni od četničkog streljačkog stroja, partizani su dali ogorčen otpor. Danilo je iskočio iz kolibe i ručnim bombama probio četnički obruč, prihvativši neravnopravnu borbu. Izložen žestokoj vatri sa svih strana, uz otežano kretanje zbog velikih sniježnih nameta, nije uspio da se izvuče. Herojski je poginuo 3. marta 1943. godine. Narodnim herojem proglašen je 11. decembra 1945. godine.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Scroll to Top