Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Spomenik Narodnom heroju Dušanu Bojoviću

Narodni heroj Dušan Bojović rođen je 30. maja 1914. u selu Kuta u Župi. Još kao gimnazijalac Dušan je čvrsto orjentisan kao komunista. Kao student prava jedan je od crnogorskih studenata koji je primljen u Komunističku partiju Jugoslavije. Dušan je bio jedan od organizatora masovnog učešća gimnazijalaca u demon­stracijama protiv gladi u Nikšiću 1932. godine. Jedan od političkih komesara u KPJ i učesnik svih većih akcija kako protiv Njemaca i Italija­na, tako i protiv njihovih saradnika – četnika. U ranim jutarnjim časovima 13. juna 1943. godine, kada je komandant 3. divizije Sava Kovačević poveo prori­jeđene redove svoje divizije na juriš uz strmine Zelengore prema Krekovima, da bi prokrčio put ranjenicima, i Dušan se, kao i uvijek, našao na čelu jedinica. U tom dra­matičnom i herojskom jurišu smrtno je ranjen na mjestu gde je herojski poginuo i komandant Sava. Za narodnog heroja proglašen je 20. decembra 1951. godine. Godine 1959. matična škola u Župi dobija ime po ovom narod­nom heroju.

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Scroll to Top