Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

U 2019. veća podrška ruralnom razvoju

Agrobudžet za ovu godinu iznosi 52,4 miliona eura i da je veći za 12,4 miliona eura ili 31% u odnosu na prošlu godinu. Ovaj budzet nedavno je Ministar Milutin Simović pred medijima predstavio u porodičnoj vinariji Bojana Šofranca u Rvašima na Cetinju.

Za građane Župe prenosimo dio prezentacije koji se tiče njih odnosno podrške koju poljoprivredni proizvođači iz Župe mogu očekivati u 2019. godini.

Portal zupa.today će svakako kad agrobudžet bude dostupan javnosti parcijalno prenijeti pojedine stavke koje se naročito odnose na podršku ruralnom razvoju.

U strukturi Agrobudžeta definisane su tri oblasti podrške: poljoprivreda, ribarstvo i operativni programi. Ukupno je definisano 58 mjera. U sektoru poljoprivrede, najveći broj mjera se odnosi na ruralni razvoj i to 24, u iznosu od 32,7 miliona eura, što znači da u ovoj godini se očekuje rast sredstava za podršku ruralnom razvoju od preko 9 miliona eura ili 39%. Za mjere tržišno cjenovne politike definisano je 10 mjera i opredijeljeno oko 8 miliona eura, što je povećanje za 1,4 miliona eura ili 21% u odnosu na prošlu godinu. Za sektor ribarstva obezbijeđena je podrška u iznosu od 1,5 miliona eura, što je povećanje oko 500 hiljada eura ili 49%. Za realizaciju programa za bezbjednost hrane i zdravstvene zaštite životinja, fitosanitarne mjere i za razvoj i jačanje kapaciteta u ovim važnim oblastima usmjereno je 2,8 miliona eura, odnosno oko 400 hiljada eura, ili 17% više. Za direktna plaćanja definisano je 6 programa u iznosu od 7,1 milion eura što je povećanje za 1,1 milion u odnosu na prošlu godinu.

”I u ovoj godini značajna sredstva – 1,6 miliona eura, saopštio je ministar Simović, usmjerićemo na podršku tržišnoj proizvodnji mlijeka uz podizanje kriterijuma kvaliteta, kao uslova za dobijanje premija za mlijeko, ali i dodatno povećanje premija za ostvareni EU kvalitet mlijeka. Zbog toga pitanje kvaliteta mlijeka biće ključni izazov u ovoj i u narednim godinama. Pored toga, za poboljšanje kvaliteta mlijeka biće usmjerene brojne mjere iz Agrobudžeta. Nastavljamo sa mjerom podrške preradi mlijeka na gazdinstvu i za tu mjeru smo opredijelili milion eura. Podršku smo uvećali za više od 700 hiljada eura u odnosu na prošlu godinu.

Nastavljamo sa podrškom od 6 euro centi po litru prerađenog mlijeka, uz uslov da gazdinstvo ima tri ili više uslovnih grla i uz dostavljanje dokaza da je proizvedena količina mlječnih proizvoda stavljena na tržište.”

Podrška sektoru pčelarstva povećana je 26% u odnosu na prošlu godinu.

Glavni stub podrške i u ovoj godini je podrška ruralnom razvoju, kako po broju definisanih programa, tako i po opredijeljenim sredstvima. Kroz 24 posebna programa koja su razvrstana u 3 posebne cjeline – takozvane osovine, opredijeljeno je 32,7 miliona eura. U okviru prve i najvažnije osovine, za jačanje konkurentnosti, definisano je 18 programa i opredijelili smo 28,5 miliona eura. Nastavljamo sa realizacijom 56 već ugovorenih IPARD like projekata, čija realizacija se očekuje u prvoj polovini ove godine. ”Ova godina će biti prva godina realizacije velikog IPARD-a i zbog toga smo sigurni da će ovo biti godina velikog investicionog zamaha u našoj poljoprivredi, kako u sektoru prerade, tako i u primarnoj proizvodnji. Zbog toga smo kroz ovu mjeru planirali realizaciju od 21,5 miliona eura.

Nastavljamo sa mjerama za koje se pokazalo veliko interesovanje u prošloj godini: razvoj vinogradarstva i vinarstva, voćarstva, maslinarstva, povrtarstva, ljekovitog i aromatičnog bilja, uz maksimalno prihvatljive investicije do 10 hiljada eura i bespovratnu podršku do 50% realizovane investicije.

Nastavljamo sa podrškom mladim farmerima sa bespovratnim sredstvima od 10 hiljada eura po gazdinstvu, uz zadržavanje povećanih premija po hektaru i dodatno povećanoj bespovratnoj podršci u određenom broju mjera za mlade farmere. U okviru druge osovine za održivo gazdovanje prirodnim resursima, definisali smo 4 posebne mjere sa ukupnim iznosom 790 hiljada eura. Dominantna je mjera – podrška organskoj proizvodnji sa 400 hiljada eura.”

Značajan rast sredstava je kod treće osovine koja obuhvata mjere za poboljšanje kvaliteta života na selu. Dva su razloga: – Za oko milion eura su povećana sredstva za izgradnju infrastrukture i za tu namjenu će biti usmjereno 2.260.000 eura. Sredstva će biti udružena iz nacionalnog budžeta i IFAD projekta. – Drugi razlog je očekivani početak realizacije mjere razvoja nepoljoprivrednih aktivnosti – projekat diverzifikacije, koji će biti finansiran iz projekta MIDAS II, koji se finansira od Svjetske banke. Planirali smo za ovu namjenu oko milion eura. Realizacija ove mjere biće dobar trening i za korisnike i za administraciju u susret akreditaciji mjere diverzifikacije u okviru velikog IPARD-a. saopštio je Simović.

Između ostalog, planiran je rast sredstava je za mjere poboljšanja kvaliteta života na selu. Za oko milion eura su povećana sredstva za izgradnju infrastrukture i za tu namjenu će biti usmjereno 2.260.000 eura.

Kako će planirana sredstva biti upotrijebljena pomalo zavisi i od samih proizvođača i njihove umješnosti trošenja sredstava iz budžeta.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top