Nema nazad Župi ni u 2022.

Nema nazad Župi ni u 2022.

 Poštovani Župljani i Župljanke,

na kraju smo godine koja je sa sobom nosila mnogo problema i prepreka koje su svima nama otežavale svakodnevno bitisanje. Epidemija Korona virusa, lokalni izbori, konstituisanje novih lokalnih institucija, ignorisanje od strane državnih institucija, su doprinijeli da se znatno uspore aktivnosti u našem mjestu koje su bile prepoznatljive u proteklih nekoliko godina.
Izgubila se konekcija sa nadležnim institucijama, pa smo praktično bili prepušteni sami sebi sve do prije mjesec dana kada su počele intenzivnije komunikacije sa institucijama. Ipak i u takvoj situaciji nijesmo sjedjeli skrštenih ruku nego smo nastavili aktivnosti koje su bile prepoznate u ranijim godinama. Praktično smo se pripremali za aktivnosti koje će se dešavati u 2022.godini. Aplicirali smo za projekat asfaltiranja ulica kroz program IFADA, pa smo uspjeli da obezbijedimo oko 2.5km ulica koje će biti asfaltirane u prvom kvartalu sledeće godine. Takođe smo aplicirali za opštinski program, pa smo i tu obezbijedili 3 km ulica što će biti realizovano takođe u prvom kvartalu sledeće godine. Nadamo se i asfaltiranju dijela planinskih puteva. Dobili smo garancije od rukovodstva opštine da će biti rekonstruisana školska sala. Uradiće se i rekonstrukcija školske zgrade kroz program energetske efikasnosti. Kroz budžet Vlade CG je opredijeljeno oko 200.000 za poboljšanje vodosnadbijevanja. Prema Vladi sam izrazio u pisanoj formi nezadovoljstvo zbog namjere da se za rekonstrukciju puta ka Župi obezbijedi samo 100.000€.  Nakon tog protestnog pisma obavio sam dva razgovora sa predstavnicima Ministarstva finansija, pa je načelno obećano da će budžetom biti opredijeljeno oko 1.000.000€ što je nedovoljno, ali se nadam da ćemo se zajednički izboriti da se i taj iznos poveća, ali je najvažnije da smo nametnuli glavnu saobraćajnicu kao prioritetan projekat. Jasno je da se glas Župe mora čuti, jer ne tražimo nikakvu milostinju, nego samo dio onih sredstava koje naše mjesto uplaćuje u državni i opštinski budžet. Očekujemo razumijevanje, iako pored velikih predizbornih obećanja, sad svi politički akteri zaćutaše, ali mi ćutati nećemo, jer Župi NEMA NAZAD. 
Paralelno sa ovim aktivnostima je u ovoj godini zahvaljujući firmi Ramel ugradili smo oko 10km rasvjete, krenula je i rekonstrukcija stare školske zgrade zahvaljujući firmi Uniprom metali. Savjet MZ je nastavio da stipendira najbolje studente, nagrađuje najbolje osnovce i sportiste. Sa po 100€ smo nagradili svako novorođeno dijete, prvacima obezbijedili prigodan školski pribor,  obezbijedili smo najsavremeniju kompjutersku opremu za školu, obezbijedili besplatno matursko veče, mobilijar za vrtić, pomagali FK i Ribolovni klub Župa, donirali smo kompjuter za Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju. Sve ovo smo radili uz pomoć donacija, najviše od Uniprom metala, Rapaxa, Naše voće, Gradnja inžinjering. 
Za sve ovo je trebalo mnogo odricanja i zaista se u ovim društvenim okolnostima nije moglo više. Svi koji misle drugačije pozivam ih da se uključe i sami doprinesu boljitku, ali se bojim da su takvi samo na jeziku dobri.
Poštovani Župljani i Župljanke u svoje ime i u ime Savjeta MZ Župa Nikšićka želim vam sve najbolje u nastupajućoj 2022. godini, da vas i vaše porodice prati zdravlje i blagostanje pa da zajednički stvaramo ljepšu Župu. Živjeli.
 
Predsjednik Savjeta MZ Župa Nikšićka
 
Radulović Draagoljub