Obilježeno 150 godina školstva u Župi

Obilježeno 150 godina školstva u Župi

Sto pedeset godina školstva u Župi bio je povod za lokalnu zajednicu da organizuje svečanost na nedavno sagrađenom sportskom poligonu u Miolju polju koji se nalazi u dvorištu JU OŠ ,,Dušan Bojović’’

Veličanstveni jubilej pratila je i veličanstvena proslava koju su Župljani organizovali besprekorno.

 U uvodnom obraćanju direktor JU OŠ ,,Dušan Bojović’’ Miloš Mrvaljević pozdravio je nastavnike i učenike, roditelje učenika i brojne goste.

Kako je kazao direktor Mrvaljević škola u Župi je i danas okupila Župljane kao što je to činila kroz dugu i burnu prošlost  svoga postojanja u proteklih 150 godina od kada je počeo rad na opismenjavanju djece na ovom prostoru  u porti manastira Svetog Luke.

,,Škola je uvjek kroz istoriju  otvarala nove horizonte i mnoge generacije koje su u njoj stasavale napajala sa najznačajnijeg izvora nauke saznanja i vaspitanja . Iz škole su kroz ovaj dugi period stasavale mnoge značajne ličnosti iz oblasti nauke, kulture i sporta koji su odlazeći sa sobom nosili uspomene iz škole u Župi.,, kazao je Mrvaljević

On je istakao rad nastavnika ove škole ističući da su u poslednjih par godina nastavnici iz župske  škole dobili viša nastavnička znanja, osvajali državne nagrade i učestvovali u raznim domaćim i inostranim projektima  što je  potvrda kvalitetnog rada i njihove predanosti ovom zahtjevnom i humanom pozivu.

,,Takvi nastavnici svoja znanja nesebično prenose našim učenicima koji iz godine u godinu na raznim takmičenjima i konkursima osvajaju značajne negrade i na najbolji način prezentuju sebe , svoje mjesto, školu i nastavnike. Posebno smo ponosni na naše učenike i nastavnike koji su osvajali i državne negrade iz fonda za kvalite pet plus i na taj način pokazali spremnost da idu u korak s vremenom na najbolji način odgovoarajući potrebama savremenog društva, ali nikada ne trebaju da zaborave tradiciju svoje škole na koju uvjek moraju biti ponosni i uvjek se vraćati toj svojoj školi kao što ste i vi danas uradili na čemu sam vam posebno zahvalan.’’ dodao je Mrvaljević.

On je izrazio nadu da će se i u godini jubileja 150 godina školstva u Župi nastaviti sa takvim trendom uspješnog predstavljanja naše škole od strane  nastavnika i učenika u državi i u inostranstvu.

,,Takođe na kraju nadamo se da će jubilarna godina biti i godina kada će se dovršiti započeta rekonstrukcija stare školske zgrade, kao i projekat energetske efikasnosti za izgradnju grijanja i rekonstrukciju Matične škole.

Za sve nas je to obaveza  više da se potrudimo da svi zajedno pomognemo u ovom izazovnom vremenu našoj školi i da se onda  prilikom sledeće proslave okupimo oko škole ,,Dušan Bojović“ koja će nadamo se tada biti zaogrnuta novim ruhom.’’ - zaključio je direktor Mrvaljević.

Prisutne je pozdravio i Predsjednik MZ Župa Dragoljub Radulović. On je na početku govora istakao da govori od srca i sa zadovoljstvom povodom značajnog jubileja.

Radulović je istakao da je jubilej od 15 decenija školstva u tom kraju „izašao“ i van granica Crne Gore.

„Iskra znanja u našem mjestu pronosi se 150 godina, a generacije onih koji su dostigli najveća intelektualna znanja ponikle su iz ove škole i na najbolji način promovisale svoj kraj. Ova institucija je imala sreće svih tih godina sa svojim nastavnim kadrom koji je, prije svega, od Župljana i njihove djece formirao dobre ljude“, naveo je Radulović.

On je zatim pozvao sve prisutne da aplauzom pozdrave sve nekadašnje i sadašnje nastavnike koji su iškolovali brojne generacije dobrih đaka i ljudi. Nakon ovoga župskom ravnicom se ,,prolomio’’  aplauz koji je bio pravi dokaz predanog rada na obrazovanju u Župi.

Radulović je zatim podsjetio da je Mjesna zajednica brojnim projektima pomogla  školstvo u u Župi. Jedan od značajnijih projekata je svakako i rekonstrukcija stare školske zgrade za čiji je početak radova sredstva obezbijedila firma Uniprom metali.

„Nekada je u Župi učilo oko hiljadu djece, a danas ih je oko 350. Taj podatak mora da opominje, jer samo ako je škola puna đaka može se računati na opstanak i razvoj tog kraja“, rekao je Radulović.

Radulović je na kraju govora pozvao župske đake da se prisjete riječi Svetog Petra Cetinjskog i da ne budu tuđa metla i lopata već da se vraću Župi i budu svoji na svome jer po riječima Radulovića samo tako Župa može biti vječna, kao i grad Nikšić i država Crna Gora.

Savjet Mjesne zajednice je, povodom jubileja 150 godina školstva, dodijelio priznanje nekadašnjem direktoru škole, Miloradu Stojanoviću, za uspješan rad tokom skoro 30 godina rukovođenja tom ustanovom.

Jedan od nekadašnjih učenika škole, dugogodišnji direktor Crvenog krsta u Nikšiću, Milorad Drekalović, rekao je da nema nijednog od desetine hiljada Župljana koji nije ponosan na školu u kojoj je naučio prva slova i brojeve.

„Mnogo je važnije što smo ovdje naučili šta je to čojstvo i ponos i kako voljeti svoju zemlju i Župu, koja je uvijek bila i ostaće svetionik slobode i uzdanica Crne Gore. Nije mala stvar trajati 150 godina, uspješno, ponosno i časno, uvijek vodeći računa o čovjeku ovog kraja, a posebno o njegovoj djeci“, ocijenio je Drekalović.

Škola u Župi, kako je naveo, iznjedrila je puno dobrih i plemenitih ljudi, ljekara, naučnika, inženjera, prosvjetnih radnika, ali i rudara, topilaca, poljoprivrednika i dobrih domaćina koji su, šta god da se dešavalo, svojski gradili svoj kraj, ne pitajući za žrtve i odricanja.

Drekalović je rekao da se moraju ponositi školom u čijim klupama je sjedjelo i pet narodnih heroja – Dušan Bojović, koji je njeno ime i ponos, Danilo Bojović, Milinko i Milisav Đurović, Petar Jovanović i desetine nosilaca spomenica.

Nakon uvodnih govora prisutni su mogli premijerno da pogledaju dokumentarni film ,,150 godina školstva u Župi’’ koji je uradila NVO Župa u srcu kao doprinos obilježavanju ovog značajnog jubileja. Ovo je bila prilika da se prisutni prisjete svojih školskih dana, burne i slavne prošlosti župske škole i Župe.

LINK FILM

Jubilej osnovnog školstva u Župi čestitao je telegramom predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, kao i univerzitetski profesor Radmilo Marojević, koji je prenio svoja ,,školska’’ sjećanja kao nekadašnji učenik te škole.

Događaju je pored ostalih brojnih zvanica i prijatelja škole prisustvovao i novoimenovani Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.

Na svečanosti su uručene nagrade za ovogodišnje lučonoše Kaću Radulović, Ninu Miličić, Pavla Kostića i Bogdana Šundića i dobitnike priznanja na takmičenjima Lazara Mandića, Tijanu Mirković, Novaka Bezmarevića, Teodoru Radulović, Milicu Kostić i Miloša Krulanovića, i iskazana zahvalnost dobrotvorima i prijateljima škole.

Osim knjiga koji su dobili od uprave škole MZ Župa je lučašima uručila novčane nagrade od po 100 eura.

Klapa ,,Alata’’ iz Podgorice je najprije na početku događaja Župom pronijela zvuke crnogorske himne, ali i na kraju događaja zvuke tradicionalnih crnogorskih pjesama.

Učenica Teodora Radulović je recitovala autorsku pjesmu ,,Sloboda’’, Lazar Mandić autorsku pjesmu ,,Dan škole’’ dok je učenica škole Dijana Lončar recitovala pjesmu posvećenu dvojici župskih narodnih heroja braće Danila i Dušana Bojovića, koji su svoj život u II svjetskom ratu položili na oltar slobode.

Nakon događaja u holu škole organizovana je i zakuska za sve učesnike događaja, a na kraju kao kruna večeri mjesna zajednica je priredila i veličanstven vatromet koji je pronio glas o vječnosti školstva u Župi.