Objavljen IFAD poziv za 2020.

Objavljen IFAD poziv za 2020.

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je 05. februara Javni poziv za dodjelu podrške razvoju lanca vrijednosti kroz Projekat razvoja klastera i transformacije ruralnih područja za 2020. godine.
 
Ciljna grupa javnog poziva su manji poljoprivredni proizvođači i početnici, odnosno gazdinstva koja ne ispunjavaju minimalne kriterijume za ostvarivanje podrške kroz Agrobudžet.
 
Za podršku po ovom Javnom pozivu mogu konkurisati poljoprivredna gazdinstva iz sledećih opština: Nikšić, Šavnik, Žabljak, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Petnjica. Kako je definisano i prepoznato samim Projektom, podržavaće se samo investicije koje su vezane za proizvodnju:
 
Malina i drugog bobičastog voće;
 
Sjemenskog krompira;
 
Mesa (ovčarstvo, kozarstvo i govedarstvo);
 
Mlijeka i drugih mliječnih proizvodi (ovčarstvo, kozarstvo i govedarstvo).
 
Kroz objavljeni Javni poziv podržavaju se kako investicije u povećanje primarne proizvodnje (opcija 1.1), tako i investicije u obradu, preradu, proizvodnju, distribuciju i plasman (opcija 1.2). Zainteresovani poljoprivredni proizvođači mogu nabaviti grla stoke, sjemenski i sadni materijal, namjensku opremu, materijale i mehanizaciju. U dijelu obrade, prerade, proizvodnje, distribucije i plasmana, mogu se adaptirati/rekonstruisati/izgraditi objekti, nabaviti i montirati namjenska oprema za preradu hrane, za pakovanje, etiketiranje i skladištenje gotovih proizvoda, za čišćenje, prečišćavanje i ostale neophodne aktivnosti u objektu u cilju održavanja higijene, zatim mogu nabaviti specijalizovana vozila, a podržava se nabavka i korišćenih transportnih sredstava, ali isključivo od ovlašćenih prodavaca.
 
Za opciju 1.1. (investicije u povećanje primarne proizvodnje) –Sredstva podrške kroz ovu opciju dodjeljivaće se u visini od 50% NETO investicije, s tim da se ne može dodijeliti više od 1.500,00 EUR po jednoj realizovanoj investiciji. Shodno međunarodnom ugovoru, investicije koje su predmet podrške oslobođene su plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV). Minimalna vrijednost investicije koja se može podržati sredstvima podsticaja kroz ovu opciju iznosi 500,00 EUR.
 
Za opciju 1.2. (investicije u obradu, preradu, proizvodnju, distribuciju i plasman) - Sredstva podrške kroz ovu opciju dodjeljivaće se u visini od 33,33% NETO investicije, s tim da se ne može dodijeliti više od 13.000,00 EUR po jednoj realizovanoj investiciji. Shodno međunarodnom ugovoru, investicije koje su predmet podrške oslobođene su plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV). Minimalna vrijednost investicije koja se može podržati sredstvima podsticaja kroz ovu opciju iznosi 1.000,00 EUR.
 
Sredstva podsticaja uplaćuju se nakon dostavljanja dokaza o uplati sopstvenog učešća za odobrenu investiciju od strane korisnika podrške. Podrška se daje u vidu sufinansiranja investicije. 
 
Detaljnije informacije o ovoj vrsti podrške, kriterijumima koje treba da zadovolje zainteresovani, kao i potrebna dokumentacija nalaze se na internet stranici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja. Sve dodatne informacije se mogu dobiti putem telefona 067/472-222 i 067/700-531. 
 
Rok za podnošenje zahtjeva za odobravanje projekata po osnovu ovog javnog poziva je do 24. februara 2020. godine.
 
Ovdje možete preuzeti:
 
Javni poziv za dodjelu podsticaja lanca vrijednosti kroz Projekat razvoja klastera i transformacije ruralnih područja za 2020. godinu - LINK
 
ANEKS 1 - Zahtjev za odobravanje projekta za Komponentu 1 za 2020. - LINK
 
ANEKS 2 - Potrebna dokumentacija uz zahtjev za odobravanje projekta za Komponentu 1 - LINK
 
ANEKS 3 - Zahtjev za isplatu odobrene podrške za 2020. godinu -LINK
 
ANEKS 4 - Biznis plan za POTKOMPONENTU 1.2. za 2020. godinu -LINK