Počeli radovi na vodenici

Počeli radovi na vodenici

Danas su zvanično počeli radovi na obnovi vodenice u Bjeloševini. Radove je zajedno sa mještanima inicirala organizacija Župa u srcu i Fond za razvoj Župe preko programa Akademija održivosti koji se realizuje u okviru regionalnog projekta “UKLJUČI SE i utiči: Razvoj filantropije za jače civilno društvo” („SIGN Up for Impact: Philanthropy Development for Stronger Civil Society“) koji implementira SIGN mreža fondacija iz zemalja jugoistočne Evrope, uz podršku Evropske unije i Balkanskog fonda za demokratiju. U Crnoj Gori, projekat realizuje Fond za aktivno građanstvo – FAKT.”

Ovaj objekat, za koga mještani tvrde da je nastao u 19. vijeku i koji je bio prepušten zubu vremena biće zaštićen od propadanja, a biće dodat i jedan sprat. Cilj mještana je da objekat do kraja godine bude ,,stavljen pod krov''. Mještani se nadaju da će još biti ljudi dobre volje koji će pomoći da se ovaj objekat i mjesto koje ga okružuje pretvore u prostor prijatan za boravak i odmor.

Najstariji mještanin koji je danas učestvovao u radovima, Dragan Korać je jednom učestvovao u renoviranju vodenice sedamdesetih godina prošlog vijeka. On se sjeća da je ispred ove vodenice nekad bilo i po devetnaest tovara sa konjima koji su čekali red da samelju žito. Danas je žita manje, ali se rekonstrukcijom željela sačuvati tradicija i objekat otvoriti za razvoj turizma u ovom lijepom dijelu Župe.

Sledeće nedjelje, preko Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja i projekta IFAD, počinje i asfaltiranje puta koji je nedavno probijen ka vodenici, ali i brojnim plodnim poljoprivrednim imanjima koji se nalaze tik uz Gračanicu.