Prvo satovi, pa nelegalna potrošnja i investicije

Prvo satovi, pa nelegalna potrošnja i investicije

MZ Župa Nikšićka i JP Vodovod i kanalizacija su nedavno formirali operativni tim sa ciljem da se vodosnadbijevanje u Župi dovede u zakonski okvir,  minimiziraju sadašnji veliki gubici na mreži što su osnovni preduslovi za uredno vodosnadbijevanje.

Rješavanje pitanja vodosnabdijevanja u Župi je bio jedan od zahtjeva na prethodnim okupljanjima mještana Župe Nikšićke tako da se krenulo u potpuno i zakonsko regulisanje vodosnadbijevanja za domaćinstva koja se vodom snadbijevaju sa izvorišta Blaca u Morakovo.

U poslednjih mjesec dana vršena su mjerenja i praćeno stanje na terenu i zaključak je da je osnovni problem velika nenamjenska potrošnja, koja je uzrokovana velikim brojem divljih priključaka na kojima se zbog neodgovornosti gubi velika količina vode tako da  potrošnja vode u Župi ni jedan dan nije bila ispod 2000 kubika. Takođe oko 130 domaćinstava nema ugrađen vodomjer što uzrokuje veliku potrošnju vode.

Iz ovih razloga, kako je saopštio Dragoljub Radulović predsjednik MZ, su obezbijeđeni besplatni vodomjeri za svako domaćinstvo koje da sada nije imalo vodomjer a ugradnja istih će početi u toku sledeće nedelje. Ko odbije da postavi vodomjer biće isključen sa mreže.

Radulović je najavio da će se svakom domaćinstvu koje ima divlje priključke dati rok od deset dana da iste ukloni, nakon čega će početi jače kontrole a oni koji budu imali divlje priključke će biti procesuirani kod nadležnih institucija.

Radulović smatra da sve ove mjere imaju za cilj da se obezbijedi uredno vodosnadbijevanje za svako domaćinstvo, jer kako kaže Radulović neodgovornosti svih u lancu, od onih koji su ga rekonstruisali pa do samih potrošača,  je po ovom pitanju bilo dosta i vrijeme je da se tome stane na kraj.

''Vodovod treba da služi da svako domaćinstvo ima vodu za svoje svakodnevne potrebe, a nikako da se zalivaju njive, livade ili jednostavno otvore česme bez ikakvog osjećaja za domaćinstva, koja zbog takvog neodgovornog odnosa, danima nijesu imala da popiju čašu vode.

Na svima nama je da pokažemo odgovornost prema ovom pitanju i damo puni doprinos kako bi svi bili zadovoljni.'' dodao je Radulović. 

Kako je najavio ko bude nelegalnim priključcima opstruirao nastojanja mjesne zajednice da svako domaćinstvo dobije vodu biće procesuiran kod nadležnih institucija, pa neka kod njih dokazuju ispravnost svojih postupaka.

U poslednje dvije godine, smatra Radulović, Savjet mjesne zajednice je uz punu kooperativnost i podršku rukovodstva opštine Nikšić odradio niz mjera koje treba da doprinesu da vodosnadbijevanje bude uredno. Sanirano je vodoizvorište, izbušena još četiri arterska bunara sa novih 20 sekundnih litara vode, izgrađen bazen sa oko 400 kubika vode, izmijenjen dio cevovoda.

''U planu su i druge aktivnosti koje će doprinijeti urednijem vodosnadbijevanju čime će se ispraviti grube greške koje su krenule samom izgradnjom vodovoda prije četiri decenije. Pokrenute su aktivnosti da se riješi ovo pitanje za sela Oblatno, Zagrad i gornja Kuta.'' dodaje Radulović poručujući dalje Župljanima:

''Poštovani Župljani odgovornost je na svima nama i očekujem punu podršku za dalje aktivnosti na ovom pitanju, jer samo zajednički možemo riješiti sve probleme koji su decenijama unazad opterećivali našu zajednicu, a koje, svjedoci ste, značajno rešavamo u proteklih dvije godine i nećemo stati, jer nam nema nazad.'' - zaključio je Radulović u saopštenju.