Zaštita sliva Gračanice i potencijali

Zaštita sliva Gračanice i potencijali

Društvo mladih ekologa će u nedjelju 17. marta u 11h u prostorijama MZ Župa, u okviru projekta “Učinimo vode ljepšim” realizovati edukativno predavanje na temu “Sliv Gračanice – ekološki aspekti zaštite i potencijali”. Predavanje će realizovati Jovo Radulović iz organizacije ,,Župa u srcu''. Prisutni će biti u prilici da se bolje upoznaju sa problematikom rijeke Gračanice i značajem održivog korišćenja njenih potencijala, ali da i sami iznesu prijedloge za unapređenje postojećeg stanja.

Gračanica izvire u MZ Župa i protiče župskom ravnicom  do ulivanja u Liverovićko jezero i dalje od te akumulacije sve do Zete. Ova rijeka ima veliki značaj za ovaj kraj, ali je opterećena raznim oblicima zagađenja.  Predavanje predstavlja i uvod u niz terenskih akcija koje podrazumijevaju uklanjanje otpada, postavljanje kontejnera i podjelu kanti za sakupljanje otpada u cilju dobijanja boljeg stanja ove rijeke.

Projekat  „Učinimo vode ljepšim“ je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD), koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori, ReLOaD program sprovodi se u partnerstvu sa opštinama Nikšić, Tivat, Kotor, Pljevlja i Podgorica.