Župske finansije u 2021. ostale opštini

Župske finansije u 2021. ostale opštini

Danas je na našu adresu stigao odgovor na pitanja koja smo postavili VD Sekretara za finansije, razvoj i preduzetništvo Zoranu Šoškiću, a koja su se odnosila na obračunate i naplaćene prihode koji se iz Župe puni Budžet Opštine Nikšić.

Brojke govore da je u 2020. godini po osnovu koncesije od eksploatacije rude boksita obračunato i naplaćeno 509.068,43 eura što je bilo 100% naplate.

U 2021. je po istom osnovu obračunato 440.055,00 dok je do dana dostavljanja rješenja naplaćeno 405.790,93 eura.

Koliko Župa doprinosi budžetu Opštine Nikšić po drugim osnovama nije odgovoreno uz objašnjenje da za to ne postoji ključ za raspodjelu kojim bi prihode podijelili po pojedinim mjesnim zajednicama.

U dobijenom pismu je izostao odgovor o rashodima i odrađenim projektima u Župi za 2021. godinu, jer ih nije ni bilo ili ih je bilo nažalost samo u tragovima.

Ova slika samo je primjer koliko sistem decentralizacije u Crnoj Gori ne funkcioniše i koliko nema volje da se razvijaju ruralne zajednice u Crnoj Gori na taj način da se sredstva vraćaju u njih i da te zajednice odlučuju i donose same odluke o svojoj sudbini.