Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Viljajin most oslobađaju od zaborava

“Od svega što čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije u mojim očima bolje i vrednije od mostova. Oni su važniji od kuća, svetiji, opštiji od hramova. Svačiji i prema svakom jednaki, korisni, podignuti uvek smisleno, na mestu na kome se ukrštava najveći broj ljudskih potreba, istrajniji su od drugih građevina i ne služe ničem što je tajno i zlo.” Ovaj citat Iva Andrića jasno govori koliki je značaj građevina što spajaju ljude.

Ovaj značaj je prepoznala grupa mještana Župe koja je danas započela akciju čišćenja terena oko prvog mosta koji je povezao dvije obale Gračanice – Viljajinog mosta. Viljajin most je najstariji most u Župi sagrađen 1872. godine u Starom Selu kod Voltice. Sredstva za izgradnju mosta dao je knjaz Nikola za dušu svome ocu Mirku. Most koji je dugo vremena bio jedina veza između Župljana dobio je naziv po Petru Viljaji koji je po predanju živio u srednjem vijeku i u ovim krajevima uživao veliki ugled.

Viljajin most jedan od kulturnih spomenika Župe kao i većina ostalih je bio prepušten zubu vremena. Kao da nije bilo dovoljno što je obrastao u korov već nesavjesni mještani dugo godina oko ovog kulturnog blaga Župe prave deponiju stvarajući ružnu sliku prvo o sebi a onda i o svom zavičaju.

Dragan Mićković, Rade Pavlović, Pavle Pavlović, Dragan Mitrović, Slaviša Kostić i Gordana Goca Pindović su riješili da ovu građevinu svetiju i opštiju od hramova i prostor oko nje dovedu u red, pa su na današnjoj prvoj od više planiranih akcija očistili dio korova i smeća tako da je most počeo opet poslije decenija da pokazuje svoju ljepotu i da ”priča” burnu istoriju ovog kraja. Kao da im je sam most  zahvalio svojom ljepotom u ime generacija Župljana koje su ga koristile i koje ga i dan danas koriste. Čišćenje je počelo od svetinje iz 1872. godine i trajaće do nove svetinje koja će spajati ljude sa dvije obale Gračanice.

Akcija se nastavlja sjutra u 16 h, pa se mole svi građani Župe koji su u prilici da dođu i daju svoj doprinos čišćenju terena oko ovog kulturnog blaga Župe.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top