Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Za razvoj ruralnih oblasti potrebna inicijativa

Danas je organizacija Župa u srcu u Multimedijalnoj Sali IPC Tehnopolis-a održala okrugli sto ,,Zelene inovacije u ruralnim oblastima’’. Okrugli sto se realizuje u sklopu projekta „Inicijative za zeleno selo“ koji finansira Evropska unija preko projekta Mreže za ruralni razvoj Crne Gore ,,Umrežavanje i zagovaranje za zelenu ekonomiju – NAGE’’. NAGE projekat se sprovodi u saradnji sa mrežama ruralnog razvoja Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Kosova, dok je vodeći partner na ovom projektu Mreža za ruralni razvoj Sjeverne Makedonije.

Na okruglom stolu učešće su uzeli predstavnici udruženja, poljoprivrednici, predstavnici mjesnih zajednica i nevladinih organizacija. Okrugli sto je bio prilika da se učesnici upoznaju sa projektom i projektnim aktivnostima kao i primjerima dobre prakse u zemljama EU. Učesnci su mogli da pogledaju i jedan od dva urađena videa koji je primjer dobre prakse iz Nikšića. Prezentirano je domaćinstvo Miličić iz Župe koje je na svom imanju napravilo proizvodnju, preradu i turističke kapacitete.

Učesnici su pogledali i video o Pametnim selima kao primjer kako oživjeti ruralne oblasti i zelenu ekonomiju u njima.

U raspravi su učesnici istakli značaj što hitnijeg otvaranja Leader programa  i formiranja Lokalnih akcionih grupa koji mogu uticati na razvoj ruralnih oblasti.

Ranko Radulović, vlasnik firme Softing, inače proizvođač i prerađivač malina je istakao da za razvoj pametnih sela Crna Gora nema bazu svih proizvođača za bolje planiranje. On je prepoznao problem sporosti procesa podrške kroz programe koji su do sada bili aktuelni u Crnoj Gori.

Duško Marković iz Media tima je naglasio da između planera, lokalnih uprava i lokalnih zajednica ne postoji dobra sinergija što je jedan od ograničavajućih faktora razvoja zelene ekonomije i ruralnog razvoja. Po njemu neophodno je raditi i edukaciju donosilaca odluka i javnih uprava kako bi se programi razvoja približili onima koji ih koriste.

Petko Butorović jedan od većih proizvođača kozjeg sira u Nikšiću je istakao problem plasmana domaćih proizvoda usled monopola koji imaju predstavnici uvoznih proizvoda. Problem plasmana proizvoda je istakao i šef mjesne kancelarije na Vilusima Tomislav Bulajić.

Đorđe Malidžan iz firme ,,Naše voće’’ je kazao da se interesi svih na lokalnom nivou moraju ujediniti kako bi se ostvarili bolji rezultati u ruralnim zajednicama.

Drago Čvorović iz Udruženja ,,Nikšići” je je apostrofirao potrebu veće podrške u razvoju infrastrukture od strane državnih institucija.

Svi učesnici su generalno prepoznali kao jedan od ograničavajućih faktora procedure i sporost administracije oko prijavljivanja na pozive.

Učesnici su izrazili nadu da će program LAG-ova početi što prije kako bi se otvorile nove šanse razvoja lokalnih ruralnih zajednica.

Inicijativa sa okruglog stola će biti upućena Ministarstvu poljoprivrede kako bi se krenulo ka većem razvoju ruralnih zajednica.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top