Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zahtjev institucijama povodom ekološke katastrofe

Organizacija Župa u srcu povodom velike ekološke katastrofe koja se danas desila u Župi, a koja je nastala izlivanjem otpadnih voda iz jame Biočki stan u Mačak i dalje u Gračanicu i Liverovićko jezero zahtijeva od Vlade Crne Gore i posebno Ministarstva ekonomije da obustavi eksploataciju dok se ne utvrdi razmjera ove štete nanesene prirodi Župe. Pozivamo Vladu Crne Gore i Premijera Duška Markovića da najhitnije pošalje nadležne inspekcije i sastavi komisiju radi utvrđivanja obima ekološke štete. Zahtijevamo da u toj komisiji osim predstavnika Mjesne zajednice Župa bude i predstavnik organizacije Župa u srcu.

Zahtijevamo od Službe za inspekcijski nadzor da u najhitnijem roku pošalje sve nadležne inspekcije u kontrolu eksploatacije rude boksita, jer smo mi u prethodnom periodu osim na opasnosti od izlivanja voda ukazivali i na uslove u kojima rade radnici u jami Biočki stan i na moguće opasnosti od većih katastrofa.

Pozivamo Vladu Crne Gore i Državno tužilaštvo da ispitaju dosadašnji rad Glavnog rudarskog inspektora Draška Markovića radi utvrđivanja njegovih eventualnih propusta  u ispunjavanju obaveza iz ugovora o eksploataciji rude boksita u Župi Nikšićkoj, ali i zakonskih obaveza koje se odnose na odvajanje sredstava za rekultivaciju i svih drugih obaveza koje nosi ovakva eksploatacija.

Pozivamo lokalne komunalne inspekcije da u skladu sa svojim nadležnostima utvrde odgovornost i kazne odgovorne za ovaj ekološki incident.

Zahtijevamo od ekološke inspekcije da naredi hitan monitoring i ispitivanje kvaliteta i sadržaja vode potoka Mačak, Gračanice i Liverovićkog jezera. Očekujemo da će se ovaj monitoring nastaviti tokom čitave godine kako bi se znalo da li je ova voda bezbjedna za korišćenje i upotrebu pošto veliki broj stanovnika Župe i naselja nizvodno od brane Liverovići koristi tu vodu.

Zahtijevamo od Vlade Crne Gore ukoliko se utvrdi ekološka šteta da aktivira Polisu osiguranja od odgovornosti za štetu nanesenu životnoj sredini.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top