Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zajedničkim djelovanjem u zaštiti šuma

Uprava za šume dobila je kroz projekat dvije nikšićke NVO 30 ranaca – naprtnjača za gašenje požara i jednu vagu za mjerenje međuosovinskog opterećenja vozila. Opremu su donirale nevladine organizacije Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) i „Župa u srcu“, u o projekta „Održivo upravljanje šumama za sve“, koji kofinansiraju Evropska unija i Vlada Crne Gore.Vrijednost uručene opreme je oko 7000 eura.

Osim uručivanja opreme dvije NVO su organizovale i konferenciju za novinare na kojoj su učešće uzeli predstavnici NVO DMEN, Uprave za šume, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i predstavnik Agencije za životnu sredinu.

Na konferenciji za novinare Miodrag Karadžić, se osvrnuo na učestalu pojavu požara koji uništavaju hektare šuma u Crnoj Gori, staništa i imovinu građana. On je pozvao na udruživanje svih u borbi sa požarima.

,,Požari koji su se desill tokom marta u Crnoj Gori, samo su još jedan pokazatelj o potrebi udruživanja zajedničkih snaga kako bi se činiocі odgovorne zajednice efikasnlje izborili sa tim problemom“, kazao je Karadžić.

Srđan Pejović, v.d. izvršnog direktora Uprave za šume Crne Gore je istakao da za nesavjesno djelovanje i izazivanje požara u Crnoj Gori godinama niko ne odgovara.  Kako je istakao požari su globalni problem koji se ponavlja iz godine u godinu. On je apostrofirao nesavjesan odnos vlasnika imanja koja su većinom zapuštena i koji namjernim izazivanjem požara na neki način ,,čiste’’ takva imanja time nerijetko izazivajući požare širih razmjera.

Prema njegovim riječima država mora represivnije da djeluje, jer je represija, kako je kazao, glavna preventivna mjera za sprječavanje ogromnih šteta.

„Uglavnom mjerimo direktne štete od drveta, a da ne pričamo o indirektnim štetama koje su milionske i koliko godina treba da se sve to sanira. Šume će da svjedoče u budućnosti kako se mi danas sa njima odnosimo, kako ih štitimo i održivo gazdujemo i upravljamo“, kazao je direktor Uprave za šume.

Ranko Kankaraš, načelnik Direkcije za šumarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, je istakao značaj saradnje između državnih institucija i nevladinog sektora. To je kako je kazao  dobar primjer kako treba raditi, jer je očigledno da zaštita šuma od požara zahtijeva mobilizaciju svih segmenata društva. On je nabavku opreme istakao kao jedan dobar primjer kako treba raditi i u budućnosti.

„ Mislim da je ovo pravi primjer kako to treba raditi u budućnosti jer je akcenat stavljen na nabavku opreme. To je najkritičniji segment šuma od šumskih požara u ovom trenutku“, kazao je Kankaraš.

Kako Kankaraš smatra zabrinjavajućem nivou je iznos finansijskih sredstava koja se izdvajaju za nabavku opreme, obuke zaposlenih u Upravi za šume, nabavku vatrogasne i druge opreme za gašenje požaru. On je istakao da ljudi koji su na terenu nemaju ni sredstava ni opremu da bi mogli da štite šume čime se dodode u opasnost i ljudski životi.

Kankaraš je ukazao na neophodnost što hitnije reforme u sektoru šumarstva. Prema njegovim riječima, osim finansijskih problema  očigledno je da ne postoji volja da se ta reforma sprovede. Kako je kazao, resorno ministarstvo ima u planu da usaglasi propise i metodologije sa evropskim nakon čega će biti jasno koliko Crna Gora gubi u sektoru šumarstva.

„Sektoru šumarstva je pod hitno neophodna reforma i svako odlaganje reforme je gubitak resursa, biodiverziteta, gubitak Crne Gore kao ekološke države, kao države koja je prepoznata kao neko ko ima visoke vrijednosti šumskih resursa“, poručio je načelnik Direkcije za šumarstvo.

Prema riječima Milana Gazdića, izvršnog direktora Agencije za zaštitu životne sredine, iako sektor šumarstva nije njihova nadležnost željeli su da se uključe u cijelu priču, jer šume čine preko 60 odsto teritorije Crne Gore.

„Vidimo šta se ovih dana dešava sa požarima a sve to utiče na kvalitet vazduha, voda i kompletnu životnu sredinu. ‘’

On je istakao projekat dvije NVO kao kvalitetan i jako značajan pa po njegovim riječima ,,država mora više da koristi nevladin sektor“, jer u javnoj upravi nema dovoljno kapaciteta da se povuku sredstva iz EU.

„Podatak da je Crna Gora do sada povukla svega oko 17 odsto odobrenih sredstava je zabrinjavajući, za razliku od nevladinih organizacija i ljudi koji znaju da pišu projekte. Mislim da u budućnosti možemo da idemo na neke veće projekte i da obezbijedimo veću opremu“, poručio je Gazdić.

Nakon konferencije potpisan je i Memorandum o razumijevanju saradnji između predstavnika NVO DMEN, Župa u srcu i resornog Ministarstva, Uprave za šume i Agencije za zaštitu životne sredine kako bi zајedničkim akivnostima doprinijeli očuvanju i unapređenju statusa šuma Crmе Gore.

Kako su saopštili iz ove dvije NVO Memorandumom se želi unaprijediti međusektorska saradnja, podstaći jačanje nivoa uzajamnog razumijevanја, i povećati nivo zаjedničkih aktivnosti na zaštiti i unapređenju Suтаšuma и Сrnој Gori“.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top