Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zaključci Zbora Župljana

Danas je u Miolju Polju organizovan protestni zbor Župljana protiv ignorantskog odnosa Opštine Nikšić i njenog Predsjednika Marka Kovačevića na zahtjeve za rješavanje problema u Župi.

Predsjednik mjesne zajednice Dragoljub Radulović je u uvodnom govoru iznio hronologiju događaja koji su prethodili protestu. On je kazao da je mjesna zajednica željela da da šansu novoj vlasti da krene sa projektima u Župi. Nakon brojnih dopisa MZ Župa upućenih Kovačeviću na koje se niko nije okretao uslijedili su montirani napadi na njega i Savjet mjesne zajednice, a onda je ideja koja je potekla iz Opštine o deponiji u Župi je prepunila skoro punu čašu žuči nečinjenja ili pogrešnog činjenja.

Radulović je pobrojao sve što je Savjet radio u proteklom periodu osvrćući se na nipodaštavanje toga rada od strane Nove srpske demokratije koja je u nedavnom saopštenju pokušala da minimizira uspjehe mjesne zajednice sve u cilju da unizi članove Savjeta. On je kazao da ,,izgleda sloga Savjeta MZ Župa mnogoga boli. Moraće da nađu neku terapiju da je primaju, jer će ta bol da se nastavi.”

Na kraju govora Radulović je iznio zaključke Zbora naglašavajući da Župi nema nazad. Ti zahtjevi su:

Prvi zaključak je da se odmah krene u realizaciju dogovorenog sa predstavnicima Opštine Nikšić od prije godinu:

– asfaltiranje 5km seoskih puteva za 2023.,

– završetak izrade projekta za glavni put i Pustu stranu i raspisivanje tendera za realizaciju projekata,

– realizacija radova na vodovodu koji su bili predviđeni shodno dodijeljenim sredstvima iz kapitalnog budžeta,

– regulisanje i popravka rasvjete u MZ Župa, jer smo svi svjedoci ovih dana da nam je nova rasvjeta gora 10 puta nego što je bila

– završetak projekata za mostove u selu Kuta i Morakovo pošto se već 7 mjeseci čeka na Opštinu, jer je Mjesna zajednica Župa najavila da bi ona radila mostove i da joj treba samo projekat.

– Početak radova na sanaciji planinskih puteva. Radulović je rekao da je prije dva mjeseca imao sastanak sa Ministrom poljoprivrede Jokovićem nakon čega je isti dan ovo ministarstvo u Budžet Opštine Nikšić uplatilo 50000, eura. Kako je rekao Radulović od tada iz Opštine niko prstom mrdnuo nije da se to uradi. Kako je saopštio zahtjev je da se tokom avgusta krene sa realizacijom i da se ta sredstva u kompletu utroše za sanaciju puteva na Lukavici.

– Da se krene sa realizacijom projekta za vodovod za sela Zagrad i Oblatno koji je Savjet MZ Župa predao Opštini Nikšić. Radulović je iznio nevjerovatan podatak da su u Opštini izgubili projekat: ,,Projekat je urađen i koštao je 85000,00 eura, mi im ga predali, a oni ga, kako su nam saopštili na sastanku, izgubili. Srećom imamo CD-ove toga projekta i možemo ih predati, pa nek i njih izgube.”

Druga tačka zaključka je da se sa Opštinom Nikšić i Vladom Crne Gore potpišu sporazumi kojim će se jasno definisati svi projekti koji treba da se rade u Župi sa jasno preciziranim rokovima.

Treća tačka zaključka je da se urgentno uputi zahtjev predsjedniku Opštine Nikšić da se odmah organizuje sastanak kako bi se realizovali zaključci Zbora.

U slučaju da se ne krene sa realizacijom zaključaka da se 19. avgusta 2023. u 11h okupimo na Krstovače i krenemo u potpunu blokadu saobraćaja. ,,Ako to ne da rezultate idemo pravo u kabinet predsjednika Opštine Nikšić Kovačevića, pa ćemo se onda dogovarati tamo sa njim.” poručio je Radulović.

Zaključci su prihvaćeni  jednoglasno od strane par stotina prisutnih mještana. Jedan od mještana je iznio primjedbu da Župa treba da traži status opštine, našto je Radulović odgovorio da su na Savjetu razgovarali i o toj temi i najavio ,,da ako ovo ne bude realizovano krećemo u opštu kampanju da Župa dobije status opštine”. On je pozvao Vladu i Opštinu da se okrenu Župi na način kako valja u suprotnom će na stolu imati zahtjev za dobijanje statusa Opštine.

Nakon Radulovića prisutnima se obratio u ime Savjeta roditelja župske škole Todor Kostić koji je pohvalio rad Predsjednika MZ Župa na poboljšanju uslova za župske đake istaknuvši da se ti rezultati ne mogu minimizirati. On je pozdravio i donaciju Opštine za rekonstrukciju filskulturne sale u župskoj školi.

Opšti utisak je da su prisutni oslobođeni političkog uticaja i da je Župa za razliku od brojnih drugih zajednica napravila ogroman iskorak što je jedan od najvećih uspjeha.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

Scroll to Top