Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Župljani plaćaju vodu da bi gasili

Od prije nekoliko dana ni Župa nije pošteđena požara koji gutaju hektare šume ovog ljeta po Crnoj Gori. Osim prostora Luka požar je aktuelan i na granici sa Danilovgradskom opštinom. Po prvim reakcijama vatrena stihija je uglavnom prepuštena sama sebi. Na prostoru planine juče je bilo prisutno jedno vatrogasno vozilo koje nema kapaciteta da se bori na ovakvom terenu sa ovim problemima.

U ovom slučaju kao i onom 2012. krivica se pokušava prebaciti na Župljane iako je istina drugačija. Nekoliko Župljana su juče samoinicijativno gasili požar ka Štitovu i po kazivanju šumara Dejvisa Kovačevića da bi spasili vikendice Marojevića platili su cistijernu vode. Kako nam je kazao šumar Kovačević da iako je MUP i Vatrogasno obavijestio o požaru na granici nikšićke i danilovgradske opštine on je sam juče gasio požare. Direktori ovih šumskih jedinica Koljenšić i Ašanin svako 4 sata od šumara dobijaju informacije o svemu.- kaže Kovačević i dalje dodaje da ne mogu 4 šumara paziti sve župske šume od šumokradica i ”Palija” i svega ostalog.

Iz organizacije Župa u srcu smatraju da se krivica za neorganizaciju oko gašenja pokušava prevaliti na Župljane. ”Činjenica da za gašenje  Župljani moraju da plate cistijerne vode govori koliko je prvo Uprava za šume, a onda i Ministarstvo za varendne situacije sposobno da napravi iole malo organizacije oko gašenja.” poručuju iz ove organizacije. Očekivati od Župljana da napušte poslove i da gase prostore gdje skoro da ne mogu nogom da dođu i pri tom da sami obezbijede sredstva za gašenje je suluda ideja onih koji pokušavaju prikriti svoj nerad. Naravno najveća je krivica onih koji su zapalili prostor ali i nju treba da utvrde nadležni organi koji su za to plaćeni.

Mi smo pokušali saznati koliko je opreme uključeno u gašenje, ko kordinira akciju gašenja i kakav je plan gašenja. Naravno ništa od toga ne postoji a krivica se želi prebaciti Župljanima.” kaže se u saopštenju iz ove organizacije. Sve nam ovo liči na 2012. godinu kada su uništeni hektari šuma dok su institucije nijemo posmatrale šta se dešava i dobijale izvještaje na koje nijesu reagovali.

U svakom slučaju institucije su te koje treba da naprave organizaciju, pa onda da vide koliko su Župljani voljni da se uključe.

Novi pogled na vaš rad

Mjesto za reklamu (365 x 270 area)
Najnovije

Prijavite se na newsletter

Želite da budete obaviješteni o novim vijestima? Prijavite se na Newsletter

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

Istaknute kategorije

Budite inspirisani svakom našom pričom koju ćete pročitati

Cilj ovog portala je da promoviše jedan od najlepših krajeva u Crnaoj Gori i svakom mještaninu Župe obezbijedi pravovremeno informisanje

RURALNI RAZVOJ

#ruralni razvoj

EKOLOGIJA

#Vijesti

KULTURA

#Vijesti

OGLASI

#Oglasi
Scroll to Top